GeriDünya Belçika hapishaneleri dolup taşıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Belçika hapishaneleri dolup taşıyor

Belçika hapishaneleri dolup taşıyor
refid:12359755 ilişkili resim dosyası

Belçika Adalet Bakanlığı, hapishanelerdeki tutuklu ve mahkum sayısının rekor düzeye ulaştığını ve hücre kapasitesini geniş ölçüde aştığını açıkladı.

Ülkedeki hapishanelerin toplam yatak kapasitesinin 8390'a yakın olduğunu, tutuklu ve mahkum sayısının ise 10 bin 160'a ulaştığını bildiren Adalet Bakanlığı, bu "rekor" durumu, suç oranının ve yargılanarak mahkum edilenlerin sayısındaki artışa ve koşullu tahliyelerin azalmasına bağladı.

Hapishanelerindeki sorunları aşmak için çeşitli önlemler arayan Belçika'da, "hücre eksikliği" nedeniyle 3 yıldan az hapis cezasına çarptırılanlar tutuklanmıyor, yüzlerce mahkum, "elektronik bilezik" sistemiyle evlerinde kapalı tutuluyor.

Belçika hükümetinin, 500'den fazla tutukluyu barındırmak amacıyla Hollanda'dan yılda 30 milyon avro karşılığı hapishane hücreleri kiralama girişimi de henüz sonuç vermezken, bazı gemilerin cezaevi olarak değerlendirilmesi projesi incelemede kalıyor.

Belçika hapishanelerinde 120 değişik tabiiyetten tutuklu ve mahkum bulunduğu, hücre sıkıntısının istikrarsızlık ve sosyal endişe kaynağı olduğu belirtiliyor.
Belçika İnsan Hakları Derneği (LDH), ülkedeki insan hakları ihlallerinin giderek arttığına işaret eden kapsamlı yıllık raporunda, Belçika'da insanların gerekçesiz ve kanıtsız gözaltına alınabildiğini, tutuklanabildiğini, uzun süre yargılanmadan tutuklu kalabildiğini, suçsuz görülüp serbest kaldıklarında tazminat alamadığını belirtmişti.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komisyonu da sürekli denetlemelerin ardından, Belçika'daki hapishanelerin durumunun "içler acısı" olduğunu tekrarlıyor.
Avrupa Konseyi'nin İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT), Belçika polisine ve hapishanelerine yönelik ağır eleştiriler içeren raporunu Brüksel hükümetine iletmişti. Raporda, hapishane koşullarına yönelik ağır eleştirilerin yanı sıra belirlenen işkence vakalarına yer verilmişti.

BM bünyesindeki "İşkenceyle Mücadele Komitesi" raporlarında da Belçika polisinde ve hapishanelerinde işkence vakaları eleştirilerek, Brüksel hükümetinden çözüm bulması isteniyor.

Belçika'daki hapishanelerde her yıl 300 kadar intihar girişimi kaydediliyor ve en az 30 tutuklunun kendi hayatına son verdiği açıklanıyor.

Yargı gücü, hükümeti "gevşeklikle" suçluyor ve yapılan yargılamaların etkisiz olduğunu, yasaların uygulanmadığını, sanıkların cezalandırılamadığını belirtiyor.

Gardiyanlar ve polisler, çalışma koşullarının ve güvenlik ortamının sıkıntıları nedeniyle sık sık grev hareketlerine girişirken tutukluların isyan girişimleri de sorunları artırıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle