GeriDünya Belçika’dan çok özel iade
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  28
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Belçika’dan çok özel iade

Belçika’dan çok özel iade
refid:3763797 ilişkili resim dosyası

Sabancı suikastı zanlılarından Fehriye Erdal’ı altı yıldan beri Türkiye’ye iade etmeyen ve bu suçtan yargılamayan Belçika, yedi genç kızın katili olarak Belçika’da yakalanan Michel Fourniret’yi dün Fransa’ya iade etti. Belçika mahkemeleri Erdal’ı, cinayette kullanılan silahın tam otomatik değil, "yarı otomatik" olmasını gerekçe göstererek, Türkiye’ye iade etmeme kararı almıştı.

1987 ile 2001 yılları arasında altı Fransız ve bir Belçikalı genç kızı öldürmekle suçlanan ve "Ardenne kasabı" olarak adlandırılan 63 yaşındaki Michel Fourniret’yi, Belçika cinayetlerinde "nasıl bir silah kullandığına" bakmaksızın Fransa’ya iade etti. Fourniret, dün sabah bir arabayla Fransa’nın kuzey doğusundaki Charleville-Mezieres kentine gönderildi. Fourniret’nin Chalons-en-Champagne hapishanesinde tutulacağı bildirildi. Fourniret, 2003’te Belçika’da yakalanmıştı. Fransa’nın iade talebinin onaylanmasına kadar Brüksel’in Foret hapishanesinde tutulan Fourniret’nin "suç ortağı" olarak yargılanan eşi Monique Olivier de, 6 aralıkta Fransa’ya iade edilmişti.

TAM OTOMATİK KOMEDİSİ

Belçika’nın Gent Mahkemesi, ekim ayında Erdal’ın Türkiye’de işlediği suçlardan dolayı Belçika’da yargılanamayacağı yönünde görüş bildirmişti. Gent Mahkemesi kararında, teröristin Avrupa Terörizme Karşı Mücadele Sözleşmesi çerçevesinde yargılanamamasına gerekçe olarak, Sabancı suikastinde kullanılan silahın "tam otomatik" değil, "yarı otomatik" olması gösterilmişti. 1977’de hazırlanan Avrupa Terörle Mücadele Sözleşmesi’nin yedinci maddesi, bir suçun "terör suçu" olarak görülmesi için cinayetin tam otomatik silahla işlenmiş olması gerektiğini vurguluyor.

Sabancı ailesinin avukatı Fernand Schmitz, bu karardan sonra Belçika’nın "Muz Cumhuriyeti" olduğunu belirterek, kararı Yargıtay’a götürmüştü. Avukat buradan çıkacak karara göre davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götüreceklerini açıkladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle