GeriDünya Belçika Başbakanı göçmenleri 'kandırmak' mı istedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Belçika Başbakanı göçmenleri 'kandırmak' mı istedi

Belçika Başbakanı göçmenleri 'kandırmak' mı istedi

Yasa dışı göçmenler için ev baskınlarını yasal hale getirmeye çalışan Belçika Başbakanı Charles Michel, bugüne kadarki sığınmacı politikasının başarısız olduğunu belirterek göçmenlere “Yasal çerçeve içine girmek için iltica başvurusunda bulunun” dedi. Ancak Dublin sözleşmesine göre bu mesajı alıp iltica başvurusunda bulunan sığınmacılar İtalya ve Yunanistan’a gönderilmek zorunda kalacak.

BELÇİKA’da mecliste yasa dışı göçmenlerin bulunduğu düşünülen evlere baskını yasal hale getirmeye çalışan tasarı tartışmalı bir şekilde görüşülürken, Başbakan Charles Michel, göçmenlere “iltica başvurusunda bulunun” çağrısı yaptı. Belçika gazetesi Liberal’e röportaj veren Michel, başarılı bir sığınmacı politikası için “katılık ve insanlık” arasında bir denge sağlanması gerektiğini belirterek, şimdiye kadar uygulanan politikaların başarılı olamadığına dikkati çekti. Ev baskınlarına ilişkin yasa tasarısının kabul edilmesi gerektiğine işaret eden Michel, “Benim yasa dışı göçmenlere mesajım şudur: İltica başvurusunda bulunun! Yasal çerçevenin içine girin” ifadelerini kullandı.

DUBLİN SÖZLEŞMESİ
Belçika’nın da taraf olduğu Dublin Sözleşmesi uyarınca göçmenlerin ilk ayak bastıkları Avrupa Birliği (AB) ülkesinde iltica başvurusunda bulunmaları gerekiyor. Avrupa’ya gelen yasa dışı göçmenler genellikle İtalya ve Yunanistan üzerinden kıtaya giriş yapıyor. Belçika’da bulunan yasa dışı göçmenlerin çoğunun da bu ülkelerden geçiş yaptığı düşünülüyor. Michel’in yasa dışı göçmenlere iltica başvurusu mesajı bu çerçevede ele alındığında, Başbakan’ın sorunu ülkesinin dışına taşımak istediği değerlendiriliyor.

‘BAŞVURUN Kİ İTALYA’YA GÖNDERELİM’
Başbakanın açıklamalarına ilk tepki veren kişilerden Belçika İnsan Hakları Cemiyeti Başkanı Alexis Deswaef, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, “Göçmenler iltica başvurusunda bulunun ki hepinizi tekrar İtalya’ya gönderelim. Başbakan ne dediğinin farkında mı, yoksa gerçekten hiçbir şeyden anlamıyor mu?” ifadelerine yer verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle