GeriDünya Belçika: Avusturya'yı atalım gitsin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Belçika: Avusturya'yı atalım gitsin

Avrupa Birliği içinde Avusturya'ya karşı en keskin tavrı alan ülke Belçika oldu. Bu ülkenin Dışişleri Bakanı Louis Michel, ‘‘Avrupa'nın Avusturya olmadan da idare edebileceğini’’ söyledi. ‘‘Aşırı sağın hükümet ortağı olacağı bir yerde kayak yapmak manevi değerlere saygısızlıktır’’ diyerek bundan böyle Avusturya'da kayak tatili yapmayacağını da ilan eden Michel ‘‘Avusturya AB için gerçekten gerekli midir?’’ sorusunu ortaya attı.

Belçika'nın RTBF Radyosu'na konuşan Michel şunları söyledi: ‘‘Her ne pahasına olursa olsun Avusturya'yı AB içinde tutmalıyız demek çok kolaya kaçmak olur. Bence Avrupa pekala Avusturya olmadan da yapabilir. Bizim onlara ihtiyacımız yok.’’

ABD : Sandığa saygılı

ama uyanık olmalıyız

AVUSTURYA'daki ırkçı hükümet sancısı yüzünden Avrupa'da patlak veren krizi dikkatle izleyen Washington, ‘Sandıktan çıkan iradeye saygı gösterilmelidir’ tavrında. ABD Başkan Yardımcısı Al Gore, Avusturya'da kurulacak yeni hükümetin seçim kazanmış partilerden oluştuğunu belirterek, ‘ABD böyle bir oluşuma saygılıdır. Ancak diğer yandan uyanık olmakta da fayda vardır’ dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, bir halkın seçimlerde dilediği partiye oy verebileceğini belirterek, ‘Avusturya’yla ilgili gelişmeleri dikkatle izliyoruz, gerekli tedbirleri alacağız' dedi. Ancak şu görüşü de sözlerine ekledi: ‘Halk seçimde kime isterse ona oy verir. Ancak geçmişlerini ve ülkelerinin uluslararası prestijini de unutmamaları gerekir’ dedi.

Schröder: Haider'le

aynı masaya oturmam

ALMANYA Başbakanı Gerhard Schröder ‘Haider ile aynı masaya oturmam’ açıklamasında bulunurken, diğer politikacıları da onunla işbirliği yapmamaya çağırdı. Alman dışişleri Bakanı Joschka Fischer ise Haider'i ‘Avrupa için bir tehlike’ olarak niteledi. FPÖ'nün ortağı Avusturya Halk Partili (ÖVP) politikacılardan Gerhard Hirschmann ise Schröder ve Fischer'in açıklamalarına tepki gösterdi. Hirschmann, Nazi dönemini kastederek, ‘Biz Berlin’den daha önce bir emir aldık. Aynı şeyi bir daha yaşamak istemiyoruz' dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle