Dünya Haberleri

DÜNYA

  Belçika 2011 yılına da hükümetsiz girdi

  Hürriyet Haber
  03.01.2011 - 13:48 | Son Güncelleme:

  Belçika'da 13 Haziran seçimlerinin ardından geçen 204 günde hükümet hala kurulamazken, Kral II. Albert tarafından atanan arabulucu Johan Vande Lanotte'nin Flaman ve Valon partilerini uzlaştırma çabaları sürüyor.

  Flaman Sosyalistlerin eski başkanı Lanotte'nin muhtemel koalisyon ortakları olan Flaman ve Valon bölgesinden 7 partiye (Yeni Flaman İttifakı ile hem Flaman hem de Valon cephesinden Sosyalistler, Hristiyan Demokratlar ve Yeşiller) sunduğu uzlaşma önerileri, federal hükümetin bütçe ve yetkilerinin bölgeler lehine daraltılması ve çift dilli Brüksel çevresindeki tartışmalı seçim bölgelerinin bölünmesini içeriyor.

  Önerilerinin kapsamlı ve dengeli olduğunu ve partiler arasında müzakereler için iyi bir temel oluşturduğunu belirten Lanotte, liderlerden hazırladığı belge üzerinde görüşmelere başlamak için çarşamba gününe kadar cevap istedi.

  Deneyimli siyasetçi Lanotte, bu hafta içinde muhtemel koalisyon ortaklarını eylül ayından bu yana ilk kez aynı masa etrafında buluşturmayı hedefliyor.
  Federe yapılı Belçika'da 13 Hazirandaki erken genel seçimlerde, nüfusun yüzde 60'ının yaşadığı zengin Flaman bölgesinde bağımsızlık yanlısı Yeni Flaman İttifakı'nın oyların yüzde 28'ini alarak birinci çıkması ve 150 üyeli federal parlamentoda 27 koltuk kazanması, Valon partilerini endişelendirmişti.

  Aradan geçen sürede söylemlerini değiştirmediği gözlenen Yeni Flaman İttifakı Başkanı Bart De Wever, geçen ay Alman Der Spiegel dergisine verdiği mülakatta, başarısız bir model olan Belçika'da gelecek görmediğini söylemişti.

  De Wever, gelir seviyesinin daha düşük olduğu Valon bölgesine kuzeyden kaynak aktarımını "uyuşturucu müptelasına hap vermeye" benzetmişti.
  Hükümetsiz kaldığı süre 200 günü aşarak rekor kırılan Belçika'da siyasi krizler hemen her seçim sonrasında alevleniyor. 2007 yılında 194 günde hükümetin kurulabildiği ülkede bu süre 1988 seçimlerinin ardından 148 gün, 1979 seçimlerinin ardından 107 gün ve 1992 seçimlerinde 102 gün olmuştu.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı