GeriDünya BBC'den 'PKK' açıklaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BBC'den 'PKK' açıklaması

BBC'den 'PKK' açıklaması
refid:29877609-spot ilişkili resim dosyası

Yayımladığı PKK haberiyle Türk Dışişleri Bakanlığı'nın sert tepkisini çeken BBC, Anadolu Ajansı'nın konuya ilişkin sorularını yanıtladı.

BBCden PKK açıklaması
Birleşik Krallık devletine bağlı yayın organı BBC'de "Fotoğraflarla: PKK savaşçıları IŞİD'le savaşa hazırlanıyor" başlığıyla yayımlanan haberde, "Onlarca yıldır Türk hükümetine karşı savaşan PKK, Türkiye ve birçok Batılı devlet tarafından terör örgütü olarak görülüyor. Ancak PKK şu an cihatçi IŞİD ile savaşta kilit öneme sahip bir oyuncu" ifadesi kullanılmıştı.

Ardından da Kuzey Irak'taki bir PKK kampına giren BBC Farsça Servisi muhabiri Jiyar Gol'un çektiği karelere ve fotoğraf altı bilgilere yer verilmişti. Aralarında kadın teröristlerin de olduğu PKK'lıların sözlerine yer verilen haber, BBC televizyonunda da yayınlanmıştı.

"TARAFSIZ ŞEKİLDE HAZIRLIYORUZ"

AA muhabirinin konuya ilişkin sorularının yazılı olarak yanıtlandığı BBC açıklamasında ise "Biz dünyanın ilgi alanında olan haberi tarafsız bir şekilde hazırlıyoruz. Bu film, PKK tarafından düzenlenen saldırılara ilişkin kapsamlı yayınlarımızın da içerisinde olduğu Türkiye ile ilgili konulardaki çok sayıda yayınımızdan biri" ifadeleri kullanıldı.

BBC yayınlarının IŞİD'den kaçan bazı kadınların PKK'ya katılma nedenlerinin anlaşılması konusunda değerlendirme imkanı sunduğu belirtilerek, "Haber PKK'nın Türkiye tarafından terör örgütü olarak görüldüğünü net bir şekilde ifade etmektedir" iddiasında bulunuldu.

BBCden PKK açıklaması Türk Dışişleri'nden BBC'nin PKK haberine 'propaganda' tepkisi