GeriDünya BBC: Irak heyetine Ankara'da hakaret edildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BBC: Irak heyetine Ankara'da hakaret edildi

BBC, PKK sorunu çözmek için Ankara’da görüşmelerde bulunan üst düzey Iraklı heyetin “soğuk bir biçimde karşılandığını” savunarak, heyetin Ankara’daki karşılanışının protokol açısından “diplomatik hakaret” olduğunu öne sürdü.

İngiliz yayın kurumu BBC, Türkiye’nin Kuzey Irak’a yönelik büyük çapta bir askeri operasyon planladığı inancının bulunduğunu kaydetti. "Türkiye, operasyon mu işgal mi planlıyor” başlıklı haberinde BBC, Türkiye’nin büyük bir operasyon yapma kararında olduğunu gösteren faktörler arasında, geçen hafta Ankara’ya gönderilen yüksek düzey Irak heyetinin "gördüğü muamelenin" de bulunduğunu savundu.

BBC, Iraklı heyetin Ankara’da “soğuk” bir biçimde karşılandığını öne sürerek “Diplomatik teamüllere göre heyetin gördüğü muamele, hakaret sayılır” ifadesini kullandı.

Irak heyetinin Türkiye’de yaptığı görüşmelerin değerlendirildiği haberde, "Irak’lı yetkililere göre Türk tarafı Irak’ın önerilerine kayıtsız kalırken, kendisi de herhangi bir öneride bulunmadı" denildi.

BBC’nin haberinde “PKK’ya hiddetle karşı çıkan Türk kamuoyunun tepkisi, belki büyük bir müdahalede etkili olabilir ama harekete geçmede yeterli olur mu bilinemez. Ancak bu arada Türk ordusu ve hükümeti arasındaki tedirgin ilişki de aşikar” ifadeleri kullanıldı.

Irak ve Kürtlerin sorunu uluslararası diplomasinin çözmesini umduklarının belirtildiği haberde “İki müttefiki arasında çıkmaza giren ABD, sorunun çözümünde rol oynayabilir” denildi.

BBC, 1-3 Kasım'da İstanbul’da düzenlenecek olan Irak’a Komşu Ülkeler Konferansı ve 5 Kasım’da Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyaretinin, "sorunu yola koyabileceğini" yazdı.(ANKA)

(OLC/KEN/ZG)

11:35 30/10/2007


Yorumları Göster
Yorumları Gizle