GeriDünya Bayrou: Somut ve dengeli bir anlaşma yaptık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bayrou: Somut ve dengeli bir anlaşma yaptık

Bayrou: Somut ve dengeli bir anlaşma yaptık

Fransa Cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron’un seçimden önce ittifak yaptığı Demokrat Hareketin lideri François Bayrou’nun üyelerine milletvekili genel seçimi adayları listesinde yeterince yer vermemesinin yol açtığı kriz çözüldü.

LE Monde gazetesinin haberine göre Bayrou, “Çoğunluğu elde etmek için çok önemli konular hakkında ilerleme kaydettiklerini” bildirdi. Bayrou, Macron’la “somut ve dengeli” bir taslak anlaşma yaptıklarını belirtti.  
L’Obs dergisine daha önce bir açıklama yapan Bayrou, gelecek ay yapılacak milletvekili genel seçimi için Macron’un Cumhuriyet Yürüyüşü’nün  aday listesinde kendi hareketinin üyelerine yeterince yer verilmemesini eleştirdi. Bayrou, perşembe günü açıklanan listede hareketinin üyelerine 120 adaylık beklediğini ancak sadece 35 adaylık verildiğini belirtmiş, “Desteğimi ilk açıkladığımda Macron’a kamuoyu desteği yüzde 18’di” demişti.
Macron, cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunda yüzde 24.01 oyla birinci olmuş, ikinci turda ise Le Pen’i açık ara farkla geçerek cumhurbaşkanı seçilmişti. Bugün cumhurbaşkanlığı görevini devralacka olan Macron’un pazartesi günü geçici hükümeti kuracak başbakanını ataması bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle