GeriDünya Bayrak yasağını Türk ay-yıldızıyla deldiler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bayrak yasağını Türk ay-yıldızıyla deldiler

Aceh'teki tsunamizedeler, Türkiye’nin ekmeği kadar, bayrağına da rağbet gösteriyor. Halk, üzerinde Türk bayrağı bulunan giysileri kapışıyor.
  AKP’de tsunami istifası

Çünkü Aceh bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden Özgür Aceh Hareketi’nin (GAM) bayrağı, Türk bayrağına çok benziyor.

Daha doğrusu Acehli militanların bayrağı, ay ve yıldızıyla Türk bayrağının kopyası, aradaki tek fark alt ve üst kısımlardaki siyah-beyaz çizgiler.

Ancak Aceh’in bağımsızlığının sembolü olan bu bayrak, merkezi hükümet tarafından yasaklanmış ve bu sembolü bulundurmak vatana ihanet suçuna giriyor. 4.1 milyon nüfuslu bölgede halkın Türk bayrağına bu kadar rağbet göstermesi, ayrılıkçılara destek olarak yorumlanıyor. AP muhabirinin konuştuğu, ekmek kuyruğundaki bir erkek, şapkasındaki Türk bayrağını göstererek ‘Herkes biliyor ki, bu Aceh bayrağı.

Bunu güvenle taşıyabiliyoruz, polis hiçbir şey yapamıyor’ diyor. Özgür Aceh Hareketi, bölge halkının kendi kaderini tayin hakkı için referandum yapabilmek amacıyla yaklaşık 30 yıldır Endonezya Yönetimi’ne karşı mücadele veriyor.

Bu arada pirinç ve erişteyle yaşayan Aceh halkı, Türk ekmeğine iyice alıştı. İstanbul’dan giden 6 fırıncı ve yanlarına aldıkları 3 Endonezyalı çırak günde 10 bin adet ekmek üretiyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle