GeriDünya Bayrak hırsızı Matsakis’i AP dokunulmazlığı kurtardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bayrak hırsızı Matsakis’i AP dokunulmazlığı kurtardı

Bayrak hırsızı Matsakis’i AP dokunulmazlığı kurtardı
refid:3731568 ilişkili resim dosyası

KKTC Askeri Mahkemesi, yılbaşı akşamı Lefkoşa’da tutuklanan Avrupa Parlamentosu’nun bayrak hırsızı Rum milletvekili Marios Matsakis’i, dokunulmazlığı olduğu gerekçesiyle serbest bıraktı. Mahkeme çıkışında Türk bayrağı taşıyan bir grup, Rum milletvekilini protesto etti.

Hakim Ahmet Kalkan dün kararını açıklarken Matsakis’e, işgalden sonra İzmir’e geldiğinde kalacağı evin eşiğine serilen Yunan bayrağını kaldırtan Atatürk’ü örnek göstererek nasihatte bulundu ve "Bizim Kurtuluş Savaşımız’da önderimiz Atatürk, bayrakların kutsal olduğunu ve ezilemeyeceğini belirtmiş ve Yunan bayrağına karşı da bunu ispat etmiştir. Siz de bizim bayrağımıza aynı saygıyı gösterin" dedi.

Hakim Kalkan, KKTC’nin Avrupa Parlamentosu’nu tanıdığını ve üyesi olmaya çalıştığı kurumun verdiği dokunulmazlığın etnik kimliğe bakılmaksızın KKTC topraklarında da geçerli olduğunu belirtti. Kalkan, Matsakis’in Avrupa Parlamentosu milletvekilliği görevi sona erene kadar hakkında açılan davayı ertelediğini hükme bağladı. Avrupa Parlamentosu, Kıbrıs Rum Kesimi’nde açılan tarihi eser kaçakçılığı davası nedeniyle, Matsakis’in dokunulmazlığını ilgili davayla sınırlı olarak askıya almıştı.

Kasım ayında KKTC’nin Akıncılar bölgesinde boş bir nöbetçi kulübesinden Türk bayrağı çalan Matsakis birinci dereceden askeri bölgeyi ihlal ettiği gerekçesiyle yargıladı. Matsakis daha sonra hakkında açılan bayrak hırsızlığı davasının görülmesi amacıyla sevk edildiği sivil mahkeme tarafından da 50 bin YTL kefaletle serbest bırakıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle