GeriDünya Bayrak hırsızı KKTC hapishanesinde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  29
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bayrak hırsızı KKTC hapishanesinde

Bayrak hırsızı KKTC hapishanesinde
refid:3727844 ilişkili resim dosyası

"Talat’a çörek getirdim" bahanesiyle önceki gün KKTC sınırına gelince bayrak hırsızlığı suçundan gözaltına alınan Rum vekil Matsakis dün askeri mahkeme tarafından tutuklandı. Matsakis’in akıbeti bugün belli olacak. Rum tarafı ise Matsakis’in kaçırıldığını ileri sürdü.

KKTC’de iki ay önce boş bir nöbetçi kulübesinden Türk bayrağı çalan ve önceki gün KKTC’ye girmeye çalışırken Lefkoşa’da gözaltına alınan Avrupa Parlamentosu’ndaki Kıbrıslı Rum milletvekili Marios Matsakis, dün çıkartıldığı mahkemenin kararıyla hapse gönderildi.

CEZASI 2-3 YIL

Yeşil Hat üzerinde Akıncılar bölgesinde nöbetçi kulübesinden Türk bayrağı çalmak ve birinci dereceden askeri bölgeyi ihlal etmekle suçlanan ve 2-3 yıl arasında hapsi istenen Matsakis, duruşmada, KKTC’yi tanımadığını ve milletvekili olması nedeniyle dokunulmazlığı bulunduğunu savunarak serbest bırakılmasını istedi. Tutuklandığı sırada yanında Polonyalı AP milletvekili Genowefa Grabowska’nın bulunduğuna dikkat çeken Matsakis, avukat istemedi ve "Geldim ve yazılı ifademi verdim. Bu iş kapansın artık, Salı günü Brüksel’de olmak zorundayım, daha ne istiyorsunuz" dedi.

Kalabalık bir Rum ve Türk basın grubunun izlediği duruşmada Savcı Sarper Altıncık, hakim Ahmet Kalkan’dan Rum milletvekilinin dava gününe kadar tutuklu kalmasını istedi. Ancak hakim Kalkan, Matsakis’in dosyalardaki eksiklerin tamamlanana kadar bir gün tutuklu kalmasına karar verdi. KKTC’de askeri bölgelerde işlenen suçlara askeri mahkeme bakıyor, fakat askeri mahkemelerde hakim ve savcılar sivillerden oluşuyor.

Kıbrıs Rum yönetiminin lideri Tasos Papadopulos, Matsakis’in serbest bırakılmasını isterken, "Suçlamalar ne olursa olsun, AP milletvekili olan bir yurttaşımın ’kaçırılması’ kabul edilemez" dedi. Kıbrıs Rum hükümet sözcüsü Kipros Hrisostomidis ise tutuklamanın BM yönetimindeki ara bölgede gerçekleştiğini savunarak, BM’ye başvuracaklarını açıkladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle