Dünya Haberleri

DÜNYA

  Bavyera'nın yeni başbakanı görevine başladı

  A.A.
  30.10.2008 - 17:44 | Son Güncelleme:

  Alman Hristiyan Birlik (CSU) partisinin Genel Başkanı ve Bavyera Eyaleti Başbakanı seçilen Horst Seehofer, bugün eyalet meclisinde yemin ederek göreve başladı.

  Seehofer ile birlikte, Bavyera eyalet hükümetinde yer alan ve aralarında 46 yıldır ilk kez 2 Hür Demokrat Partili (FDP) bakanın da bulunduğu toplam 11 bakan da yemin etti.

  CSU'nun eylül ayı sonunda yapılan Bavyera eyalet meclisi seçimlerinde 46 yıl sonra oy oranının ilk kez yüzde 50'nin altına düşmesinden sonra CSU eyalette FDP ile koalisyon hükümeti kurulması konusunda anlaşma sağlamıştı.

  Seçim başarısızlığından sonra CSU Genel Başkanı Erwin Huber ile Bavyera Eyaleti Başbakanı Günther Beckstein istifa etmiş, bu görevlere daha sonra Almanya Tarım ve Tüketicileri Koruma Bakanı olan Seehofer seçilmişti.

  Seehofer bugün Münih kentinde yaptığı açıklamada, Almanya Tarım ve Tüketicileri Koruma Bakanı olarak yerine CSU'lu milletvekili Ilse Aigner'in (43) geleceğini söyledi.

  Eğitim ve araştırma konularında uzman olan Aigner 1993-1999 yılları arasında CSU Gençlik Kolunun Başkan Yardımcısı olarak görev yapmış, 1998 yılında federal meclise girmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı