GeriDünya Bavyera’da Türkiye karşıtı kale yıkıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bavyera’da Türkiye karşıtı kale yıkıldı

Bavyera’da Türkiye karşıtı kale yıkıldı
refid:10224168 ilişkili resim dosyası

Almanya’nın Bavyera Eyaleti’nde işbaşına gelen koalisyon hükümeti programından Türkiye’ye AB için imtiyazlı ortaklık maddesi çıkarıldı.

TÜRKİYE’nin AB üyeliği önündeki en büyük engellerden Bavyera kalesi yıkıldı. Türkiye’yle müzakerelerin durdurulması yönünde hararetli çalışmalar yapan Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) Partisi’nin eyaletteki 46 yıllık tek parti iktidarı sona erdi. Hür Demokrat Parti (FDP) ile koalisyona giden CSU, koalisyon sözleşmesine "hükümet Türkiye’ye tam üyelik yerine imtiyazlı ortaklık için çalışacaktır" maddesini yazdırmak istedi. Ancak koalisyon ortağı FDP buna karşı çıktı. CSU’nun parti programında bile yer alan Türkiye’ye imtiyazlı ortaklık maddesi yeni hükümet programından kalktı.

FDP’nin Türk kökenli politikacısı Mahmut Türker, CSU’nun koalisyon sözleşmesine "Hükümet Türkiye’nin AB üyeliği yerine imtiyazlı ortaklık için çalışma yapacaktır" maddesini yazdırmak için çok direndiğini söyledi. Türker, "CSU bunu çok istedi. Ancak FDP buna karşı kesin tavır koydu ve koalisyon sözleşmesine bu maddeyi yazdırmadı. Bavyera Eyaleti CSU’nun tek parti iktidarı döneminde Türkiye’nin AB üyeliğine karşı başı çekiyordu. Şimdi CSU bunu yapamayacak. Çünkü biz hükümet ortağıyız" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle