GeriDünya Batı'nın yeni Kıbrıs atağı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Batı'nın yeni Kıbrıs atağı

KIBRIS'la ilgili New York ve Cenevre'de yapılan taraflararası görüşmelerde ortak bir zemin bulunumaması üzerine, Batılı özel temsilciler sorunun çözümü için Mart ayında yeniden atağa başlama kararı aldı.

Batılı çevrelerin bu atağına karşı Dışişleri Bakanı İsmail Cem, bugün Kıbrıs'a bir günlük çalışma ziyaretinde bulunacak. Cem'in gezisinin, KKTC'deki Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve Batılı gözlemcilerin ziyaretlerinden önce olması dikkat çekti. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile görüşecek olan Cem ayrıca hükümet üyeleriyle de biraraya gelecek.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan Kıbrıs özel temsilcisi de Soto, İngiliz özel temsilci David Hanney, ABD temsilcisi Al Moses ile AB'nin genişlemeden sorumlu komiseri Günther Verheugen, önümüzdeki dönemde Ada'yı ziyaret edecekler. Batılı temsilcilerin ziyareti 29 Şubat'ta de Soto'nun Kıbrıs'a gidişiyle satart alacak. Batılı özel temsilciler Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ve KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile ayrı ayrı görüşecekler.

Rum yönetimi ile müzakerelere başlayan AB'nin genişlemeden sorumlu komiseri Verheugen'ın ziyaretinin ise büyük önem taşıdığı bildirildi. 9 Mart'ta Türkiye'ye gelecek olan Verheugen bu ziyaretinin ardından Kıbrıs'a gidecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle