Dünya Haberleri

DÜNYA

  Batı'nın İslam'la ilişkisi masaya yatırılacak

  Hürriyet Haber
  03.12.2009 - 09:48 | Son Güncelleme:

  Avustralya'nın Melbourne kentinde dünyanın en büyük dinler arası toplantılarından biri yapılıyor.

  80 ülkeden çeşitli inançlara sahip 8 bin dolayında katılımcının yer almasının beklendiği Dünya Dinleri Parlamentosu toplantısında, iklim değişikliğinden yerli haklarına kadar çeşitli konular ele alınacak ve Batı'nın İslam'la ilişkisi konusuna yoğunlaşılacak.

  Her 5 yılda bir yapılan toplantının amacı; dünyanın değişik bölgelerinden farklı inançlara sahip kişilerin kendi inançları hakkında konuşarak, fikirlerini paylaşması olarak görülüyor.

  Dini inançların yanı sıra çevre konusu, yoksulluğun kökünü kazıma ve yerli hakları meselelerinin de görüşüleceği toplantılar 6 gün sürecek.

  İSLAM'A ÖZEL ÖNEM

  Konferansın Direktörü Amerikalı Presbiteryen papazı Dirk Ficca, ılımlı Müslümanların seslerinin duyulmasının önemli olduğunu belirtti.
  Ficca, görüşmelerde İslam ve Batı üzerine 40 program olacağını söyleyerek, toplantılarda, "Yanlış anlaşılan bir gelenek, kötülenen bir gelenek, yüzde birlik bölümünün tüm toplumun adını kötülediği bir gelenek; yani İslam hakkında konuşacağız" dedi.

  Dirk Ficca, toplantılarda saygın İslam alimlerine ve liderlerine İslam'ı anlatmaları için bir fırsat vermek istediklerini de kaydetti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı