GeriDünya Batılıya PKK terör örgütü dedirtemezsiniz!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Batılıya PKK terör örgütü dedirtemezsiniz!

28 yıl önce, bir gazetenin İtalya temsilcisi olarak atandığımda Asala Ermeni terör örgütü Türk diplomatlarını hedef alıyordu. Roma’da bir Büyükelçimizi öldürmüşlerdi fakat İtalyan devleti sadece “Vah vah” diyerek Büyükelçiliklerimizin önündeki güvenliği arttırmıştı.

Sonra PKK çıktı ortaya. İtalyan medyası “Özgürlüğünü ve toprağını isteyen haklı Kürk asiler” tanımlamasını yakıştırdı bu terör örgütüne. Özellikle İtalya’da Komünist Partilerinin desteği ile PKK şımartılacak kadar palazlandı.

Öyle ki Suriye’den atılan PKK lideri, bebek katili Abdullah Öcalan’ı bir kahramanmış gibi Roma’ya getirip bağırlarına bastılar. O dönemde çok zor günler geçirdik. Gerek Başbakan Massimo D’Alema ve hükümeti, gerekse medya PKK ve liderinin avukatı kesildi. 66 gün süren Öcalan’ın Roma macerası ABD’nin İtalya’ya yaptığı baskı ile sona erdi. Ama PKK her zaman İtalyanların gözdesi oldu ve medyada terör örgütü değil de Türk Silahlı Kuvvetlerince mağdur edilen, ezilen, öldürülen Kürtler olarak gösterildiler.

1986 yılından bugüne kadar İtalya’ya gelen her devlet yetkilisine aynı iddiada bulundum. “Eğer bir İtalyan üst düzey yöneticisi veya İtalyan medyası PKK’yı “Terör örgütü” olarak görürse gazeteciliği bırakırım” iddiasıydı bu. Hala da bu iddiamın arkasındayım. Maalesef bugüne kadar hiçbir İtalyan devlet kuruluşu PKK’ya Terörist örgüt demedi ve de demez. Çünkü karşılıklı çıkarlar söz konusu. PKK İtalyan medyası ile yakın temas kurdu ve bunu hala başarı ile yürütüyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa’da ki en yakın meslektaşı kendisini Türkiye’nin avukatı ilan eden Silvio Berlusconi’dir.

Berlusconi ailesinin bir gazetesi var “İl Giornale” ve bu gazete sanki PKK’nın resmi yayın organı gibi hareket edebiliyor. Geçenlerde 11 askerimizin şehit olduğu karakol baskınını haber bile yapmayan bu gazete, daha sonra Türk jetlerinin bombaladığı PKK’lılardan 12 kişinin ölümü için “Özgürlükleri ve toprakları için savaşırken şehit düştüler ” başlığını attı. Erdoğan Avrupalı Büyükelçilere sitem etti. “Niçin ülkenizden istediğimiz PKK’lıları bize teslim etmiyorsunuz?” diye. Etmezler. Bugün İtalya’nın Modena kentinde binlerce PKK’lı yaşıyor hem de yasal oturma izniyle. Çoğu kırmızı bültenle aranıyor. Yerleri, yurtları belli. Dönercilik yaparak örgüte maddi destekte bulunanlar da biliniyor. Ama Batı’nın ne iade etmek, nede bu örgütün üyelerine “Terörist” damgası vurmak işine gelmiyor. Evet, kâğıt üzerinde PKK diğer Avrupa ülkelerinin de aldığı karar sonucu bir terör örgütü. Fakat bu sadece Parlamentoda ki genel karar defterinde yazıyor, o kadar. Bugün askerlerimizi şehit eden mayınlar İtalyan malı. Ama İtalya PKK’ya bunu doğrudan satmıyor. Off shore üçüncü ülkeler aracılığı ile teslim ediyor. Berlusconi  “Resmi olarak bu örgüte mayın satmıyoruz” diyor. Küçük bir hatırlatma daha. “Bugün PKK’lıların kol gezdiği İtalya’da 7 aydan bu yana bir Büyükelçimiz yok. Hala atanmadı. Bu da İtalya’nın PKK’ya bakış açısını ve hamiliğini daha da kolaylaştırıyor.” 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle