GeriDünya Batı'dan Brezilya'ya Ahmedinejad tepkisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Batı'dan Brezilya'ya Ahmedinejad tepkisi

Batı'dan Brezilya'ya Ahmedinejad tepkisi
refid:13019558 ilişkili resim dosyası

İlk defa bir İran devlet başkanını ağırlayan Brezilya'nın bu adımı, başta ABD olmak üzere Batılı ülkelerin endişe ve eleştirisine neden oldu.

Güney Amerika ve Afrika turunu sürdüren İran Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinejad bugün Brezilya'ya geldi.

Ahmedinejad'ı ağırlayan Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’nın, bu davranışıyla yeni yeni oluşmaya başlayan küresel nüfuzunu "harcadığı" öne sürülüyor. 

Ziyaret Batılı devletlerde kaygı ve eleştirilere sebep olurken, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ian Kelly, Lula’nın Ahmedinejad ile görüşmesini, “İran’ın uluslararası yükümlülüklere göre yaşaması gerektiğinin önemini vurgulamak” için kullanacağını umduklarını söyledi.

ÜLKE İÇİNDE PROTESTO
Bir İran devlet başkanı tarafından ilk defa ziyaret edilecek olan Brezilya’da haftalar öncesinden Ahmetinejad’ın gelişine yönelik protestolar başladı. Yahudilerin çoğunluğunu oluşturduğu protestocular, Lula da Silva’dan bu ziyaret programını iptal etmesini talep etmişti.

Venezuela, Bolivya, Gambiya ve Senegal’i de ziyaret edecek olan İran’ın tartışmalı lideri Ahmedinejad, Pazar günü Tahran’da uçağa binmeden önce yaptığı açıklamada, Latin Amerika ve Afrika ülkeleri ile işbirliği içinde oldukları yeni bir küresel düzen amaçladıklarını belirtti.

Ahmedinejad Batı Afrika’nın küçük Müslüman ülkesi Gambiya’nın başkenti Banjul’a gitmeden önce “Bu ülkeler önemli ve her birinin kıtalarında ve bölgelerinde belirleyici rolleri var” açıklamasında bulundu.

Ahmedinejad “Dünya’da yeni kurallar belirlenmeli. İran, Brezilya ve Venezuela yeni kuralları tasarlamak ve hayata geçirmek konusunda özel bir konumları var” diye konuştu.

Ahmedinejad’ın Brezilya’daki görüşmelerinde Lula ile biyoteknoloji, enerji ve tarım alanlarında işbirliği anlaşmaları imzalamaları bekleniyor. İran Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkilil, Brezilya haber ajansına geçen ay yaptığı açıklamada Tahran’ın bu üç alandaki işbirliği projelerini 2 milyar dolardan 15 milyar dolara çıkarmak istediğini açıkladı.

YENİ NÜFUZ ALANLARI
İran’da 12 Haziran tarihinde gerçekleştirilen devlet başkanlığı seçimlerindeki yolsuzluk suçlamalarıyla gücü zayıflayan Ahmedinejad’ın, ülkesine uygulanan yaptırımlara karşı yeni ekonomik fırsatlar arayışında olduğu düşünülüyor.

Diğer yandan, ABD ve Batılı müttefiklerinin, Brezilya’nın Ahmedinejad’ı kabulünün İran'ın nükleer programını durdurmayı reddeden duruşunu üstü kapalı olarak onaylamasının sinyali olarak gördükleri ve bundan endişe duydukları belirtiliyor.

İran uranyum zenginleştirme programının barışçıl amaçlarla yürütüldüğünü savunsa da, Batı dünyası Tahran'ın bu programla nükleer silah elde etme amacında olduğunu söyleyerek İran üzerinde uzun süreden beri yaptırımlara başvuruyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle