GeriDünya Batı Trakya'da Türklerin okul boykot eylemi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Batı Trakya'da Türklerin okul boykot eylemi

Batı Trakya'da, Türk Azınlığın karşılaştığı eğitim sorunlarını protesto amacıyla İskeçe bölgesindeki Azınlık okullarında iki günlük boykot eylemi başlatıldı.

İskeçeli Türk veliler, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu'nun kararıyla başlatılan boykot nedeniyle, İskeçe bölgesindeki yaklaşık 70 Azınlık ilkokulunda Türk çocukları bugün derse girmedi.

Danışma Kurulu Başkanı İskeçe PASOK milletvekili Çetin Mandacı boykotla ilgili A.A muhabirine yaptığı açıklamada, "Azınlık eğitiminin bir an önce çözüme kavuşturulması gereken sorunlarla karşı karşıya bulunduğunu" söyledi.

Azınlık okullarında iki gün sürecek boykotun amacının "Azınlık eğitimindeki genel sorunlara dikkat çekmek olduğunu" belirten Mandacı, "Azınlık eğitiminde bugün kabul edilemeyecek sorunlar yaşıyoruz. Okullarımızda, başta Türkçe eğitim veren öğretmen ve yeterli derslik bulunmaması gibi sorunlar çocuklarımızın hem kendi anadilleri olan Türkçe'yi, hem de Yunanca'yı iyi öğrenmelerini engelliyor" dedi.

Mandacı ayrıca, "Atina'nın Azınlık eğitimiyle ilgili aldığı tek yanlı kararların da sıkıntı yarattığını" belirterek, "Yeni eğitim yılı başında İskeçe 1. Azınlık okuluna kayıtlarını yapan 16 öğrenci, okul yönetiminin keyfi kararıyla başka bir okula gönderilmişti. Yapılan tüm itirazlarımıza rağmen yönetimin bu kararında diretmesi bardağı taşıran son damla oldu" diye konuştu.
Bu arada, Dedeağaç iline bağlı Büyük Dervent (Megalo Derio) köyü Azınlık okulunda da, Yunanlı öğretmenin tavırlarından rahatsız olan Türk veliler süresiz olarak çocuklarını okula göndermeme kararı aldı.
Okul Aile Birliğinin aldığı karar doğrultusunda çocuklarını okula göndermeyen veliler, Milli Eğitim ve Din İşleri Bakanlığına ve Dedeağaç Valiliğine gönderdikleri mektupta, köy okulunda görevli Harikliya Nikolopulu isimli Yunanlı öğretmen okuldan uzaklaştırılıncaya kadar çocuklarını okula göndermeyeceklerini bildirdiler.
Türk veliler, Yunanlı yetkililere gönderdikleri mektupta, öğretmen Nikolopulu'nun, okul dışı faaliyetlerinde köydeki Hristiyan ve Müslüman halk arasında huzursuzluk yarattığını belirttiler.
(MH-AÇ-ŞP)
15:52 13/10/08
"

Yorumları Göster
Yorumları Gizle