Dünya Haberleri

DÜNYA

  Batı Trakya için yasa geçti: "Tarihi bir adım"

  Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
  09.01.2018 - 21:18 | Son Güncelleme:

  Yunanistan Eğitim ve Diyanet İşleri Bakanlığı’nın, Batı Trakya Türk Azınlığı bireylerine evlenme, boşanma ve miras konularında Yunan mahkemeleri ile müftülükler arasında tercih yapmaları hakkı tanıyan yasa tasarısı parlamentoda kabul edildi. Oylamada faşist-ırkçı Altn Şafak hariç tüm partiler tasarının lehinde oy verdi.  Yunanistan Başbakanlık Bürosundan yapılan yazılı açıklamada da "tarihi bir adım atıldı" ifadelerine yer verildi.

  Yeni yasa ile Türk Azınlık bireyleri evlilik boşanma ve miras konularında isterlerse Yunan mahkemelerine, isterlerse müftülere başvurabilecekler. Bugüne kadar bu konularda sadece müftülükler yetkili idi.  

  DOĞRU İSTİKAMETTE

  Hürriyet’e konuşan, iktidardaki Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA) partisi milletvekili Mustafa Mustafa tasarının değişikliklere uğramadan parlamento genel kurulunda kabul edilmesinden memnuniyetini dile getirdi ve “doğru istikamette bir adım atıldı” dedi. 

  “TARİHİ BİR ADIM”

  Yunanistan Başbakanlık Bürosundan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu yasal düzenlemenin tüm Yunan vatandaşları için yasalar önünde eşit hak ve sorumlulukları genişleterek derinleştirdiği belirtilerek, “Hükümet bu yasal düzenlemeyi hazırlayarak meclise getirmekle tarihi bir adım attı.” ifadelerine yer verildi. (AA)

  Erdoğan Atinada eleştirmişti... Çipras harekete geçiyorErdoğan Atina'da eleştirmişti... Çipras harekete geçiyor

   

   

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı