GeriDünya Batı Slobo'nun ipini çekti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Batı Slobo'nun ipini çekti

Batı ülkeleri, Yugoslavya'da yapılan seçimlerin sonucunun açıklanmasını beklemeden 13 yıldır ülkeyi demir yumrukla yöneten Sırp lideri Slobodan Miloseviç'in bozguna uğradığını açıkladı. Batı'nın desteğinden cesaret bulan Yugoslav muhalefeti de liderleri Vojislav Kostunica'yı galip ilan etti.

YUGOSLAVYA'da önceki gün yapılan devlet ve parlamento seçimlerinin açıklanmasına fırsat vermeden Batı ülkeleri ağız birliği etmişçesine Bosna'yı sonra da Kosova'yı kana bulayan Sırp kasabı Slobodan Miloseviç'in seçimleri kaybettiğini açıkladı. Avrupa Birliği, Miloseviç'in olası bir zafer iddiasının hile olacağı uyarısında bulunurken NATO ise Yugoslavya'daki muhtemel gerginliklere karşı Akdeniz'de Kosova Harekatı’ndan sonra en büyük askeri gücü toplayarak, önlem aldı.

Avrupa'nın bu tavrı muhalefete cesaret verdi. Sırbistan Demokratik Muhalefet Partisi, 56 yaşındaki ana muhalefet lideri Vojislav Kostunica'nın mutlak çoğunlukla devlet başkanlığını garantilediğini iddia etti. Muhalefet Partisi, oyların yarısının sayıldığını, hukuk profesörü olan Kostunica'nın % 55 oranında destek aldığını, Miloseviç'in oylarının ise % 34'de kaldığını öne sürüyor.

Miloseviç'in Sosyalist Partisi ise aksini iddia ediyor. Sosyalistlere göre Miloseviç, % 45, Kostunica ise % 41 oranında ol aldı. Sosyalistlere göre en kötü ihtimalde seçimler ikinci tura kalacak. Eğer bu seçimlerden galip çıkamazsa, ikinci tur 8 Ekim'de yapılacak. Resmi sonuçların bugün ilan edilmesi bekleniyor. Bu arada seçimlerde hile ve usülsüzlüklerin yapıldığı öne sürüldü.

Batı ülkeleri ise seçimin resmi sonuçlarını beklemeden muhalefet liderini galip ilan etti. İngiltere Dışişleri Bakanı Robin Cook, kanıtların, Yugoslavya seçimlerinin muhalefet adayı Vojislav Kostunica'nın büyük farkla kazandığını gösterdiğini söyledi.

COOK: MİLOSEVİÇ YENİLDİ

Cook, Miloseviç, bugün yenilmiş bir devlet başkanıdır. Ona mesajım şudur: İnsanlarına karşı dürüst ol. Yoldan çekil ve cezaevine çevirdiğin Sırbistan’a, bu durumundan kurtulmasına izin ver' diye konuştu.

Benzer bir açıklama da Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer'den geldi. Fischer, ‘Bize gelen bilgilere göre muhalefet Miloseviç’i yenilgiye uğratmıştır' dedi. Avrupa, bir oldu bittiye getirip 13 yıldır iktidarda bulunan Miloseviç'i tahtından indirmeye çalışıyor. Nitekim Rusya'daki reformları ele almak için Moskova'da bulunan Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'in Batı'nın bu kararını Moskova'ya aktardığı söyleniyor.

AB'nin 15 üyesi adına dönem başkanı Fransa tarafından yapılan ortak açıklamada, ‘eldeki bütün bilgilere göre, Miloseviç’in kendi kendine zafer ilan etme yönündeki herhangi bir girişiminin hile olacağı' uyarısında bulundu. Bu arada NATO'nun olası gerginliklere karşı, Akdeniz'de geçen yılki Kosova harekatından bu yana en büyük askeri gücünü topladığı bildiriliyor. İngiliz The Independent Gazetesi'ne göre sadece İngiltere'nin bölgede 15 savaş gemisi bulunuyor.

Halkın zaferi

Devlet Başkanlığı seçimine muhalefetin adayı olarak katılan Vojislav Kostunica (solda), seçimleri ‘halkın zaferi’ ilan etti. Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç (sağda) ise seçimlerden sonra ortaya çıkmadı. Miloseviç, Uluslararası Savaş Suçluları Mahkemesi tarafından savaş suçlusu olarak aranıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle