GeriDünya Batı Şeria'da gerginlik: 15 yaralı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Batı Şeria'da gerginlik: 15 yaralı

Batı Şeria'nın kuzeyindeki bir Yahudi yerleşiminde yasa dışı binaların yıkımı sırasında, Yahudi yerleşimcilerle İsrail güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Yıkıma direnen Yahudi yerleşimcilerden 5'i tutuklanırken, olaylarda 15 kişi yaralandı.

Filistin kentlerinden Nablus yakınlarında, en sağcı yerleşimcilerin bulunduğu Yitzhar'ın yanı başında kurulmaya çalışılan Havad Gilad yerleşiminde yapılan üç kaçak binanın yıkım çalışmaları, sabah saatlerinde başladı.

Aşırı sağcı aktivistler ile yerleşim sakinleri, buldozerlere eşlik eden yüzlerce polise taşlarla saldırarak engel olmak istedi.

Polis, yerleşimcileri plastik mermi ve göz yaşartıcı bombayla dağıtmaya çalıştı. Olaylarda 5 yerleşimci tutuklandı, 15 kişi yaralandı.

Havad Gilad yerleşimi, Batı Şeria'da İsrail hükümetinin de yasa dışı saydığı yerleşimlerden biri. Kaçak yapılar daha önce de yıkılmasına karşın, bu yerleşimi büyütme çabaları sürüyor.

İsrail hükümeti, yerleşimi kaldıracağını duyurmuştu. İsrail Elektrik İdaresinin hizmet vermediği yerleşimde, jeneratör kullanıldığı ifade ediliyor.

Havad Gilad'da 28 Yahudi ailenin yaşadığı belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle