GeriDünya Batı Sahralı liderin 'açlık grevi' zaferi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Batı Sahralı liderin 'açlık grevi' zaferi

Fas yönetiminin pasaportuna el koyarak Batı Sahra'ya giriş yapmasına izin vermemesinden dolayı 32 gündür açlık grevinde olan kadın eylemci Aminatu Haydar, İspanyol hükümeti tarafından tahsis edilen bir uçakla Batı Sahra'nın El Aaiun kentine hareket etti.

Lanzarote'de yaklaşık son 24 saattir bulunduğu hastaneden çıkarak, doktoru ve kız kardeşi ile birlikte uçağa binen Haydar, "ancak El Aaiun kentine giriş yapmasına izin verilmesinden sonra açlık grevini bırakacağını" söyledi.

Bu arada İspanya Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bu jest, Fas Kralı'nı ve Fas yönetimini onurlandıracak ve demokrasi ile hukuk devletinin sağlamlaştırılmasına ilişkin vaatlerinin bir kez daha göstergesi olacaktır" denildi. İspanya, ayrıca, "Batı Sahra sorununun her iki taraf için de adil, kararlı bir siyasi çözüme kavuşturulması için Manhasset sürecindeki müzakerelerde ilerleme kaydedilmesi yolunda Fas yönetiminin gerekli iradeyi göstermesini" istedi.

MEDENİ CESARET ÖDÜLÜ

Fas'ın egemenliği altındaki Batı Sahra bölgesinin bağımsızlığını savunan Haydar'a, New York'taki The Train Vakfı tarafından “insan hakları ve siyasi tutukluların serbest bırakılması yönündeki çalışmalar yaptığı” gerekçesiyle “Medeni Cesaret” ödülü verilmişti.

New York'tan Batı Sahra'nın önemli kentlerinden El Aaiun'a geçen ve kente girişte kendisini “Sahra vatandaşı” olarak tanıtan Haydar, polis tarafından gözaltına alınmış ve pasaportuna el konmuştu.

Daha sonra uçakla İspanya'nın Kanarya Adaları grubunda yer alan Lanzarote'ye gönderilen Haydar, Lanzarote havaalanında 32 gün sürecek açlık grevine başlamıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle