GeriDünya Batı basınından Erdoğan’a ihtiyat çağrısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Batı basınından Erdoğan’a ihtiyat çağrısı

Washington Post ve The Economist, Başbakan Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adayı konusunda uzlaşmacı ve temkinli olması gerektiğini işaret eden yazılar yayınladı.

ABD’nin etkin gazetelerinden Washington Post, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, "milliyetçi veya İslamcı bir gündeme teslim olmaması ve bundan kaçınması gerektiğini" yazdı. Gazete, bu "ustalık gerektiren" yolun hem Türkiye’ye hem de bölgeye yarayacağını belirtti. 22 Temmuz ile halktan teyit almasına rağmen, Erdoğan’ın bu başarısını ölçülü davranış ile izlemesinin en iyi yol olacağı ve bu çerçevede de, Çankaya için bir "uzlaşma adayı" arayacağını söylediğine işaret edildi. Erdoğan’ın birçok Türk gibi inançlı olduğu, ancak görev başındaki beş yıl içinde, Türk Hükümeti’ni "İslamileştirmediği" ve laik Türklerin haklarını kısıtlamadığı belirtildi.

BBC:

AKP temkinli davranmalı

İNGİLİZ The Economist dergisi, "Galibiyetin ağırlığı" başlıklı yazısında "İktidardaki AKP, tam bir seçim zaferi elde etti ama partinin temkinli davranma vakti de geldi" dedi. Derginin Erdoğan’a ihtiyat çağrısında bulunduğu yazı özetle şöyle: "Erdoğan seçimden güçlenerek çıkmış da olsa, siyasi hünerlerine hala ihtiyaç duyduğu kesin. Erdoğan’ın yeni cumhurbaşkanı konusunda uzlaşma yolunu izleyeceğine yönelik sözleri, adaylığı kriz yaratan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün de bu role yeniden soyunacağı imalarında bulunmasıyla daha şimdiden sınav veriyor. Generaller, Gül konusunda geri adım atarlar mı? Erdoğan dikkatli hareket etmek zorunda. MHP işbirliği mesajı verse de, bunun karşılığında, ordunun PKK’ya karşı Kuzey Irak’a sınır ötesi harekát düzenlemesine izin vermesi için, Erdoğan üzerinde baskı kuracak gibi görünüyor."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle