Dünya Haberleri

DÜNYA

  Batan ülke eBay'da satışa çıkarıldı

  Hürriyet Haber
  10.10.2008 - 15:24 | Son Güncelleme:

  Küresel mali kriz yüzünden iflasın eşiğine gelen İzlanda, eBay'da satışa çıkarıldı. İzlanda'nın açılış fiyatı 99 pence. En yüksek fiyat 10 milyon pounda ulaştı

  "Muhteşem doğası ve atları olan, ancak mali durumu iyileştirme gerektiren" duyurusuyla sitede satışa çıkarılan İzlanda'nın açılış fiyatı 99 pence'ten başlatıldı.

  Spekülatörlerin batırdığı ülke 

  İzlanda krizle savaşıyor / Foto-galeri 

  En yüksek fiyatı verecek kişinin ülkeyi bizzat teslim alması koşuluyla satışa çıkarılan İzlanda için verilen en yüksek fiyat 10 milyon pounda ulaştı.

  Rusya'nın döviz rezervlerini desteklemek için 4 milyar avro kredi vereceği İzlanda'nın satışına, vatandaşı ünlü şarkıcı Bjork dahil edilmedi.

  Şu ana kadar isimsiz 26 kişinin teklif verdiği ve 84 fiyat teklifinin yapıldığı İzlanda'nın satışı için teklif verenlerden de ilginç sorular geliyor.

  Bunlar arasında, "Volkan/deprem sigortası dahil mi", "Ödememi dondurmam mümkün olur mu" ve "Ödemeyi teslimattan sonra yapabilir miyim" gibi sorular bulunuyor.

  eBay, İzlanda'nın satışı için son süreyi 17 Ekim olarak veriyor.


  BELÇİKA'DA BÜYÜK PANİK

  Küresel finansal krizde batınca hükümet tarafından el konulan İzlanda'nın en büyük bankası Kaupthing'te mevduatı bulunan binlerce Belçikalı, paralarını çekemeyeceklerini öğrenince şoke oldular.

  Hukukçular, bankanın websitesini kapatması üzerine çaresizlik yaşayan Belçikalı mevduat sahiplerinin Kaupthing'in Brüksel ve Anvers şubelerinin bağlı olduğu Lüksemburg iştirakine ve 20 bin avroya kadar güvence sunan Lüksemburg Mevduat Fonu'na başvurmalarını öneriyor.

  Kaupthing bankası, mevduata yüzde 6,25 ile piyasasının 2 puan üzerinde faiz vermeyi taahhüt ediyordu.

  İzlanda, 44 milyar avroluk borçlarını ödeyemeyen ülkenin en büyük üç bankası Kaupthing, Landsbanki ve Glitnir'e hafta içinde el koymuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı