GeriDünya Basra karıştı: 6 ölü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Basra karıştı: 6 ölü

Irak’ın güneyindeki Şii kenti Basra’da İngiliz askerleriyle Iraklılar karşı karşıya geldi. Başkent Bağdat’ın 550 kilometre güneyindeki petrol şehri Basra’da görev yapan sivil giyimli iki İngiliz komando, şüphe üzerine Irak polisi tarafından durduruldu. Kendilerini gözaltına almak isteyen Iraklı polislere ateş açarak karşılık veren ve 2 memurun ölümüne neden olan İngiliz askerler, tutuklanarak cezaevine kondu.

Haberi alan İngiliz ordusu, helikopterlerin desteğindeki 10 tankla cezaevini kuşattı. Uyarıya rağmen sorguları süren İngiliz komandoların teslim edilmemesi üzerine tanklar harekete geçti. Tankların cezaevine ilerlediğini farkeden Iraklılar, taş, sopa ve molotof kokteylerle saldırıya geçti. Çıkan çatışmada 4 Iraklı ölürken, 3 de İngiliz askeri yaralandı.

TANKLAR DUVARI YIKTI

Iraklı protestocuların saldırısını püskürten tanklar, cezaevinin duvarını yıkarak iki komandoyu kurtardı. Duvarın yıkılmasını fırsat bilen 150 kadar Iraklı mahkum da hapishaneden kaçmayı başardı. Olayı, Irak İçişleri Bakanlığı da doğruladı. Basra Valisi Muhammed El Veyli, eylemin ‘barbarca, vahşice ve sorumsuzca’ olduğunu söyledi.

8 bin 500 İngiliz askerin bulunduğu Irak’ın Şii ağırlıklı güney bölgesi, nispeten güvenli bir alan olarak tanınıyor. Ancak 2003’te savaşın başlamasından beri 96 asker kaybeden İngilizler’e yönelik saldırılar son haftalarda artmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle