GeriDünya Başpiskopos’a kötü haber
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başpiskopos’a kötü haber

Başpiskopos’a kötü haber
refid:16881920-spot ilişkili resim dosyası

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Kıbrıs Rum Başpiskoposu Hrisostomos’un KKTC’deki kiliseler için Türkiye aleyhinde yaptığı başvuruyu reddetti. Mahkeme, bu tür sorunlar için KKTC’deki Mal Tazmin Komisyonu’nu adres gösterdi.

BAŞPİSKOPOS Hrisostomos, 2009 yılında AİMH’e başvurarak Rum Kilisesi’nin KKTC’deki gayrı menkullerinin elinden alındığını elinden alındığını, Rumların din özgürlüklerinin kısıtlandığını ve pekçok kilisedeki ikon ile dini sembollerin çalındığını öne sürdü. Kilise, böylece Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin bir dizi maddesini ihlal ettiğini savundu.Rum Kilisesi’nin başvurusunu reddeden AİHM, adres olarak KKTC’deki “Mal Tazmin Komisyonu”nu gösterdi. Başpiskopos Hrisostomos AİHM kararı açıklanınca adeta küplere bindi. Hrisostomos “AİHM adalet dağıtan değil siyasi kriterlerle hareket eden bir mahkemedir. Dünyanın güçlüleri bize hakkımızı teslim etmek istemiyor. Bizi dünyanın ikinci sınıf vatandaşları sayıyor” dedi. O komisyonu tanımayızHrisostomos gazetecilerin KKTC’deki Mal Tazmin Komisyonu’na başvurup vurmayacağına ilişkin bir soru üzerine de “Biz böyle komisyonları tanımayız. Başvurmamız sözkonusu değil” diye konuştu. AİHM kararını bir haftadan fazla bilmesine rağmen Hrisostomos’un Rum medyasında çıkan haberler üzerine açıklama yapması dikkat çekti.

KKTC’ye teslim olmayız

Başpiskopos Hrisostomos 2009 yılında Türkiye aleyhinde AİHM’ye başvuracağını, Fatih Sultan Mehmet’in 1453’de istanbul’u fethi günü olan 29 Mayıs’da açıklamıştı. Başpiskopos “Bizans İmparatoru Paleologos nasıl 1453’de teslim anlaşması imzalamadıysa biz de hiçbir zaman sahte devleti (KKTC’yi kastediyor) tanıyan hiçbir anlaşmayı imzalamayacağız” demişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle