GeriDünya Böhmermann'a soruşturma başlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Böhmermann'a soruşturma başlıyor

Böhmermann'a soruşturma başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret şiiri nedeniyle Alman komedyen Jan Böhmermann'a soruşturma süreci başlıyor. Alman savcılığı Böhmermann'ın ifadesini almayı planlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret olayında yargı süreci başlıyor. Alman hükümetinin ceza yasasının 103. maddesi gereği Böhmermann'a yabancı devlet adamı ya da organlarına hakaretten soruşturma açılmasına verdiği onay Mainz Başsavcılığına ulaştı.

Başsavcı Andrea Keller soruşturmayı başlatmak için hükümetin resmi onayını bekliyordu.

Bunun yanında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da suç duyurusuyla birlikte Mainz Başsavcılığı harekete geçti.

Savcılık şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatınının görüşünü bekliyor. Cumhurbaşkanı'nın Münihli avukatı Michael Hubertus von Sprenger'in başsavcıya görüşünü ileteceği belirtildi.

Böhmermanna soruşturma başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı temsil eden avukat Hubertus von Sprenger

SIRA BÖHMERMANN'DA

Başsavcı Andrea Keller, komedyen Böhmermann'ın henüz bir avukat bildirmediğini kaydetti ve Böhmermann'ın da görüş belirtme hakkı bulunduğuna dikkat çekti. Ancak zanlının bu hakkı kullanıp kullanmayacağı şimdilik bilinmiyor. Savcılık bunun için bir süre de belirlememiş bulunuyor.

Bütün bu incelemelerden sonra Maniz Başsavcılığı “Yeterli suç unsuru bulunuyor mu” sorusuna karar verecek. Böhmermann'a karşı Mainz Başsavcılığına giden şahsi suç duyuruları da bir dosyada toplanacak.

Alman ceza yasasının yabancı devlet organları ve adamlarına hakarete cezayı düzenleyen 103. maddesi 3 yıla kadar hapis ya da para cezası öngörüyor. Hakaretin iftira niteliği taşıması durumunda ceza 5 yıla kadar çıkıyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle