GeriDünya Başkonsolos Engin: Türk halkıyla empati yapın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başkonsolos Engin: Türk halkıyla empati yapın

 Başkonsolos Engin: Türk halkıyla empati yapın

Almanya’nın Köln kentindeki sivil toplum kuruluşları, 15 temmuz darbe girişiminin birinci yılı dolayısıyla ‘Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ buluşması düzenlendi.

BAŞKONSOLOSLUKTA düzenlenen etkinlikte, darbe girişimine karşı koyan şehit ve gaziler anıldı. Anma etkinliği öncesinde, Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin bir grup sivil toplum kuruluşu temsilcisiyle birlikte basın toplantısı yaptı.
OHAL kapsamında alınan tedbirlerin TBMM tarafından kabul edilen Kanun Hükmünde Kararname’lerle (KHK) yürütüldüğünü hatırlatan Engin, bu konuda Avrupa basınında ön yargılı haberler yer aldığını vurguladı: “Türkiye Cumhuriyeti bu KHK’ları devlet olarak çıkartmakla birlikte, bunun hukuk açısından geçerliliğini sağlamak için OHAL İşlemleri İnceleme Kurulu kurulmuş bulunmaktadır. Bu kurul, 17 Temmuz’da, yani iki gün sonra başvuruları almaya başlayacak. Uluslararası insan hakları kurumları ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından bu kurul, bir üst merci olarak kabul görmüştür. Yani, ‘Sadece KHK’larla istenildiği şekilde hareket ediliyor’ gibi eleştirilerin hukuken bir geçerliliği bulunmamaktadır. OHAL İşlemleri İnceleme Kurulu, KHK’larla tesis edilmiş olan her türlü kararı inceleme ve bu inceleme sonunda karar verme yetkisine sahiptir. Bu komisyon tarafından yapılan değerlendirmelere karşı İdare Mahkemelerinde dava açılabilecektir. Ayrıca Anayasa Mahkemesi’ne de OHAL olmasına rağmen bireysel başvuru yolu açıktır.”
Engin ayrıca, FETÖ ile mücadelenin hukuk çerçevesinde ve insan hakları temelinde yapıldığını ifade etti.

‘ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ’

Köln’deki 15 Temmuz etkinliğinin sivil toplum kuruluşlarının talebi üzerine yapıldığını belirten Hüseyin Emre Engin, şöyle devam etti: “Amacımız hiçbir şekilde Türkiye’deki siyaseti veya Türkiye’deki tartışmaları buraya taşımak, buradaki siyaseti daha fazla rahatsız etmek değil. Buradaki insanlarımızın da bu şekilde bir isteği, arzusu yok. Ancak toplulumuzda ve bizde şöyle bir üzüntü var; FETÖ terör örgütü tarafından gerçekleştirilen bu darbe girişiminin yarattığı travmanın ve acının, demokrasiye karşı olan bu şiddet eyleminin ülkemizde yaratmış olduğu tepkilerin doğru anlaşılamadığını, doğru algılanmak istenmediğini görüyoruz. Hem toplumumuz hem de bizler bu konuda açıkçası üzüntü duyuyoruz. Bu üzüntümüz, 15 Temmuz’dan sonra halkımızın tamamen kanunlar dahilinde, aşırılığa kaçmadan insaflı tepkilerine bile getirilen bazı olumsuz sınırlamalar veya içeriğinden kopartılarak yapılan eleştirilerle bazen üst düzeye varıyor. Bu konuda biraz daha empati yapılması, Türkiye’de o gece hiç korkmadan canını veren insanların en azından anılarına saygı duyularak o gece yaşanan travma konusunda insanlarımızla biraz da olsa empati yapılmasını arzu ediyoruz.”
Köln Başkonsolosluğu’nda açılan ve 15 Temmuz darbe girişiminde yaşananları gösteren fotoğraf sergisi ise 26 Temmuz’a kadar açık kalacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle