GeriDünya Başkanın kan davası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başkanın kan davası

Başkanın kan davası
refid:13291807 ilişkili resim dosyası

Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai’nin amcasının oğlu Haşmet Karzai, 30 yıl önce aile içi anlaşmazlık nedeniyle öldürülen babasının intikamını, 18 yaşındaki bir başka akrabasını öldürerek aldı.

AŞİRET yapısının egemen olduğu Afganistan’da sık rastlanan kan davası sorunu ülkenin cumhurbaşkanı Hamid Karzai’ye de bela oldu.

New York Times Gazetesi’nin ortaya çıkardığı olay, 30 yıl önce Karzai ailesinde bir anlaşmazlık sonucu patlak vermiş. İddiaya göre Cumhurbaşkanı Karzai’nin amcası, kızı ile ailenin diğer üyelerinden birinin nişanının bozulmasına izin vermiş. Bunun üzerine erkek tarafı bunu “hakaret” sayıp Karzai’nin amcasını öldürmüş.

Gözü yaşlı baba

Karzai’nin öldürülen amcasının oğlu Haşmet ise babasını öldürenlerin oğlu 18 yaşındaki Vahid adlı genci, geçen 16 Ekim’de cumhurbaşkanının memleketi Kandahar’ın Karz köyünde öldürmekle suçlanıyor. Vahid, Karzai’nın amcaoğullarından biri olan Yar Muhammed Karzai’nin oğluydu. Yar Muhammed Karzai olayla ilgili olarak, “Haşmet ve adamları evime gelip oğlumu öldürdü. Bana bu derin acıyı yaşattılar” diye konuştu.

Uyuşturucu çetesinin işi

40 yaşındaki Haşmet Karzai Times’a yaptığı açıklamada Vahid’i kendisinin öldürmediğini ve cinayetin “yanlış eve giren” uyuşturucu satıcılarının işi olduğunu öne sürdü. Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ise, “Herşey mümkün. Bu nedenle biz gerçeği öğrenmek için içişleri bakanlığının yaptığı soruşturmanın bitmesini bekliyoruz. Ailenin her iki tarafı da benimle temas halinde” diye açıklama yaptı.

12’lik kardeşi saldırının şahidi

3 ay yaralı kaldıktan sonra ölen Vahid ise babası ve diğer birkaç kişiye kendisini Haşmet’in vurduğunu söylemiş. Vahid’in 12 yaşındaki kızkardeşi de cinayete tanık olduğunu belirtiyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle