GeriDünya Başkan Trump’tan ‘Rusya itirafı’ geldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başkan Trump’tan ‘Rusya itirafı’ geldi

Başkan Trump’tan ‘Rusya itirafı’ geldi

Rusya’nın ABD’de 2016 yılında yapılan başkanlık seçimlerine müdahale edip etmediği araştırılırken, ABD Başkanı Donald Trump, sonunda oğlunun Kremlin bağlantılı bir avukatla rakip Hillary Clinton hakkında bilgi almak için görüştüğünü kabul etti.

ABD Başkanı Donald Trump, oğlu Donald Trump Jr’ın Kremlin bağlantılı Rus bir avukat ile seçimdeki rakibi Hillary Clinton hakkında bilgi almak için görüştüğünü itiraf etti. Geçen sene söz konusu görüşmenin içeriği yönündeki iddiaları güçlü bir şekilde yalanlayan Trump, şimdi görüşmedeki ‘Clinton’ detayını kabul etse de ‘bunun yasal’ olduğu konusundaki ısrarını sürdürdü. Seçim kampanyası esnasında ‘ana akım’ bir politikacı olmadığını sık sık vurgulayan Trump, bu tip görüşmelerin ‘politikacılar’ tarafından sürekli gerçekleştirildiğini öne sürdü. 

Trump’ın seçim zaferine Rusya’nın müdahalesi konusunu soruşturan savcı Robert S. Mueller, Trump’ın itirafını da soruşturma dosyasına ekledi. New York Times’ın haberine göre, Rusya soruşturması konusunda sürekli kamuoyu önünde konuşan Trump, içinde bulunduğu ‘yasal tehlikeyi giderek artırıyor’ olabilir. Trump’ın kampanya ekibinin, seçim yarışı esnasında ‘yabancı hükümet ya da bireyden yardım almaya’ yönelik yasağı deldiği iddia ediliyor. Trump cephesi, görüşmede Clinton’a yönelik zarar verici bir bilginin elde edilmediğini öne sürüyor. Donald Trump Jr., 2017 yılında attığı tweet ile görüşmenin varlığını doğrulasa da, Kremlin bağlantılı Rus avukat Natalya Veselnitskaya ile görüşmenin içeriğinin ‘Rus çocukları evlat edinmesi’ konusunda olduğunu öne sürmüştü.

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (06.08.2018-2)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle