GeriDünya Başkan Bush ve Putin baltayla stres atacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başkan Bush ve Putin baltayla stres atacak

BEYAZ Saray'da dün tarihi bir zirve için biraraya gelen ABD Başkanı George W. Bush ve Rus meslektaşı Vladimir Putin, bugün Texas'a geçiyorlar. İki lider görüşmelerin yanı sıra Başkan Bush'un Crawford'daki çiftliğinde birlikte ağaç baltalayacaklar.

Bush'un Putin'e, iki ülkenin elindeki nükleer başlıkların sayısının büyük ölçüde azaltılmasını önereceği tarihi zirve bugün ve yarın, ABD Başkanı'nın Teksas eyaletindeki çiftliğinde ‘‘daha samimi bir ortamda’’ devam edecek.

Beyaz Saray yetkilileri, iki liderin çok sıcak bir ilişki kurduğunu ifade ederken, ağaç baltalama eyleminin stres atmak gibi çeşitli amaçları bulunuyor. Bush, çiftliğinde bulunduğu zamanlarda köpeklerini de yanına alıp sık sık sedir ağaçlarını baltalamayı ihmal etmiyor. Bush, sedir ağaçlarının çok düşkün olduğu çiftliğine zarar verdiğini düşünüyor. Böylece, ABD Başkanı, bir yandan zararlı gördüğü ağaçları keserken hem ağır spor yapmış oluyor hem de stres gideriyor.

Neleri konuşacaklar

FÜZE KALKANI

Nükleer başlık stoğunun azaltılması ele alınacak. Rusya iki tarafın da 1500 savaş başlığı indirimine gitmesini istiyor. ABD ise 2250 ile 1800 altına düşmek istemiyor. 1972 Anti-Balistik Füze Anlaşmasıyla da ilgili uzlaşma bulunması bekleniyor.

AFGANİSTAN

ABD'nin Afganistan'a yönelik hava harekatıyla ilgili görüş ayrılıklarının çıkması beklenmiyor. Rusya, ABD'ye Afgan harekatıyla ilgili taktik verebilir.

DİĞERLERİ

Rusya İran'a nükleer reaktör teknoloji satma konusunda ısrarlı, Irak'a yönelik yaptırımların da kalkmasını istiyor. ABD, bu konularda farklı düşünüyor. Ayrıca Çeçenistan'ın gündemdeki başlıklar arasında.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle