GeriDünya Başkan’a ’makama saygısızlık’ cezası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başkan’a ’makama saygısızlık’ cezası

Başkan’a ’makama saygısızlık’ cezası
refid:3986465 ilişkili resim dosyası

Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone, gazeteci Oliver Finegold’a ’Nazi gardiyanı’ benzetmesi yapınca, disiplin kurulunca cezalandırıldı. Başkan, ’gazeteciye çıkışının ciddiyetinin farkında olmaması ve makamının saygınlığına zarar vermekten’, 4 hafta görevinden uzaklaştırıldı.

LONDRA Belediye Başkanı Ken Livingstone, bir Yahudi gazeteciyi ’Nazi toplama kampı gardiyanına’ benzeterek, ’makamının itibarını sarstığı’ için 4 hafta görevden uzaklaştırma cezası aldı.

Yerel yetkilileri yargılamaya yetkin bağımsız disiplin kurulu olan İngiltere Hüküm Heyeti’nin Başkanı David Laverick, Başkan Livingstone’un, Evening Standard muhabiri Oliver Finegold’a muamelesinin, gereksiz yere duyarsız ve saldırganca olduğunu söyledi.

Laverick, cezanın Livingstone’un gazeteciye sarf ettiği sözler nedeniyle değil, "gazeteciye çıkışının ciddiyetinin farkında olmaması ve makamının saygınlığına zarar vermesi" nedeniyle verildiğini kaydetti. Kurul, ceza süresinde Livingstone’un maaşını alıp almayacağını açıklamadı. Görevden uzaklaştırma kararının 1 Mart’tan itibaren geçerli olacağı ve Livingstone’un kararı temyiz etme hakkı bulunduğu da belirtildi. Dünkü oturuma katılmayan Livingstone, davayı kaybettiği için 80 bin sterlin tutarındaki mahkeme masraflarını da ödemek zorunda kalacak.

OLAY NEYDİ?

Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone, eşcinseller için verilen bir resepsiyondan sonra kendisiyle röportaj yapmak isteyen Evening Standard muhabiri Oliver Finegold’a (üstte) "Alman savaş suçlusu musun?" diye sormuş, Finegold buna karşılık Yahudi olduğunu söylemişti. Başkan Livingstone ise bunun üzerine gazeteciyi toplama kampı gardiyanına benzetmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle