Dünya Haberleri

DÜNYA

  Basiretim bağlandı

  Hürriyet Haber
  03.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  PKK'ya mektup yollayan AB Komisyonu Türkiye Masası Şefi Alain Servantie, olayın tamamen idari hata olduğunu söyledi. Servantie, ‘‘Türkçe'de dediğiniz gibi maalesef basiretim bağlandı’’ dedi.

  PKK'ya AB antetli mektup gönderdiği için büyük tepki toplayan ve AB Komisyonu'nda Türkiye Masası Şefi Alain Servantie olayın tamamen idari bir hatadan kaynaklandığını belirterek, ‘bir an için basiretim bağlandı’ dedi.

  Brüksel yetkilisi ‘Hürriyet’e yaptığı açıklamada, ‘Kürdistan Enformasyon Merkesi’ne gönderilen yazıya sekreterinin yanlışlıkla PKK adını da eklediğini ve kendisinin de dikkat etmeden bunu imzaladığını belirtti. Servantie gelişmeleri kendi ağzından şöyle aktardı:

  Her gün, çoğu Başkan Romani Prodi'ye hitaben yazılmış yüzlerce soru ve mektup Brüksel Komisyonu'na gelir ve bunlar cevaplandırılması için ilgili servislere dağıtılır. Prodi kabinesinin şeffaflık politikası gereği hepsini iki hafta içinde yanıtlamakla yükümlüyüz.

  İşte Paris'teki ‘Kürdistan Enformasyon Merkezi’nden de böyle bir mektup ulaşmış ve mektubun ilişiğinde ‘PKK Başkanlık Konseyi’nin bir kararı varmış. Cevabı, bütün standart yanıtlarda kullanıldığı türden bir formülasyonla yardımcım hazırladı. Dikkat edin, içinde Kürt kelimesi bile geçmiyor ve aynen ‘Katılım Ortaklığı Belgesi’nin resmi paragrafları yansıtılıyor. Geçen cuma günü, Türkiye-AP Karma Parlemanto Komisyonu'nu toplantısına katılmak için Antalya'ya hareket etmeden önce, sekreterim, imzalamam gereken yaklaşık kırk adet mektup ve cevabı önüme getirdi. Doğrusu, Paris'e gönderilecek metni de fazla dikkat etmeden imzaladım.

  Olay ortaya çıkınca anladım ki, aynı sekreter, ‘Enformasyon Merkezi’nin zarf ilişiğinde ‘PKK Başkanlık Konseyi’nin metni de olduğu için, tutmuş, alt bölüme ikisini birden yazmış. Tekrarlıyorum, bu, benim hiç dikkatimi çekmedi.

  Kuşkusuz, hiyerarşik olarak gelişmeden sorumluyum. Ancak, ne benim, ne de Brüksel Komisyonu'nun PKK'yı muhatap almak gibi bir yaklaşımı yok ve olamaz. Kaldı ki, Türk eşimden ve çocuklarımdan dolayı ben tam tersine, adı ‘pro Türk’e çıkmış ve bu yüzden bazı AB çevrelerinin şimşeklerini üzerine çekmiş birisiyim. Türkçede dendiği gibi, maalesef basiretim bağlandı...

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı