GeriDünya Başbakanlık'tan Mısır açıklaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başbakanlık'tan Mısır açıklaması

Başbakanlık'tan dün gece yapılan açıklamada Mısır halkıyla dayanışma mesajları verildi. Yapılan açıklamada yönetimi devralan Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi'nin görevi en kısa zamanda sivillere bırakması istendi.

Başbakanlık açıklamasının tam metni şöyle:

 

Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman bu akşam Cumhurbaşkanı Mübarek’in görevden ayrıldığını ve ülke yönetimini Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi’ne bıraktığını açıklamıştır.

 

Türkiye, Mısır’daki kitle gösterilerinin başlangıcından bu yana kardeş Mısır halkının demokrasi ve özgürlük yönündeki meşru taleplerini desteklemiş; ülkede çoğulcu, katılımcı ve insan haklarına dayalı bir düzene suhulet içinde geçilmesine yönelik temennilerini ifade etmiştir.

 

Yönetimi devralan Mısır Silahlı Kuvvetleri Yüksek Konseyi’nin sağduyulu ve mutedil bir yaklaşımla adil ve serbest seçimlerle oluşacak yeni yönetime görevi en kısa zamanda devretmesini ve Mısır halkının iradesiyle şekillenecek anayasal demokrasiye geçilmesini temenni ediyoruz.  

 

Köklü bir devlet geleneğine sahip olan Mısır’ın bu gelişmelerden daha da güçlenmiş olarak çıkacağına yürekten inanıyoruz.

Mısır'ın bu süreçte ekonomik açıdan sıkıntıya düşmemesi ve herhangi bir olumsuzluk yaşamaması için uluslararası toplum azami gayreti göstermelidir. 

 

Türkiye bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da dost ülke Mısır'ın ve kardeş Mısır halkının yanında olmaya devam edecektir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle