GeriDünya Başbakan'dan Sertab'a çiçek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başbakan'dan Sertab'a çiçek

Başbakan Erdoğan SriLanka'da yardım etkinliklerine katılan şarkıcı Sertab Erener ile karşılaşınca kendi boynuna takılan çiçeği çıkartıp Erener'in boynuna taktı ve kutladı.

Erdoğan ardından Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’da Türkiye’nin Sri Lanka fahri konsolosu Bharathi Wijeratne’nin verdiği yemekte, İstanbul’daki yardım konserinden sağladığı 100 bin dolarlık tıbbi malzemeyi Sri Lanka’ya getiren sanatçı Sertab Erener ile bir araya geldi. Sanatçı arkadaşlarını da bölgeye yardıma çağıran Erener, ‘Buraları gördükten sonra Türkiye’de yaşamaktan çok büyük mutluluk ve gurur duyuyorum’ dedi.

Başbakan Erdoğan gezisinin son durağı Sri Lanka’da Masura Bölgesi’nde yapılacak 500 konutun sembolik temelini attı. Dinsel içerikli bir kabile törenine katılan Erdoğan, ‘Tsunamide çok insan öldü ama ölüm bir son değil, yeni bir hayatın başlangıcıdır’ dedi.

TÜRKİYE, Müslüman Endonezyalılardan sonra Budist Sri Lankalılara da el uzattı. Aceh’e 1000 konut sözü veren Başbakan Tayyip Erdoğan, dün de Sri Lanka’nın Masura Bölgesi’nde Kızılay’ın yaptıracağı 500 konutun sembolik temelini, ilk tuğlayı koyarak attı.

Erdoğan, Sri Lanka’da yüzlerce çocuk tarafından Türkiye ve Kızılay bayrakları ile çiçeklerle karşılandı. Erdoğan, burada önce tsunamide hayatını kaybedenler için düzenlenen dinsel içerikli kabile törenine katıldı. Erdoğan, Sri Lanka’nın Budist, Hıristiyan ve Müslüman dini liderlerinin de katıldığı törende, Türkiye Cumhuriyeti tarafından Budistler için yapılacak 500 konutu simgeleyen bir tuğlayı teslim etti. 3 dinden duaların edildiği törende konuşan Erdoğan, ‘Biz, Sri Lanka’dayız. Çünkü bu kederli, üzüntülü günleri biz de yaşadık. Sizin acınızı bir ölçüde paylaşmak için yapacağımız 500 konutun ilk harcını koymak için buraya geldik’ dedi. Erdoğan ardından da ‘Tsunamide çok insan öldü ama ölüm bir son değil, yeni bir hayatın başlangıcıdır’ diyerek, yakınlarını kaybedenlere moral vermeye çalıştı.

ADALAR’DA TEPELER

Erdoğan
, Sri Lanka’dan önce gittiği Maldivler’de tsunamiden korunma yöntemi önerdi. Erdoğan, Maldivler Cumhurbaşkanı Maumoon Abdul Gayoom’a mercan adalarına tepeler oluşturmalarını önererek, ‘Bunlar deprem dalgalarını önler. Evlerinizi tepelere yapın’ dedi. Gayoom ise ‘Doğallık bozulmasın diye kumsallarımızdaki kumu bile inşaatlarda kullanmıyoruz. Herşeyi ithal ediyoruz’ diye konuştu.

Danslarla hoşgeldin

BAŞBAKAN Erdoğan, Güney Asya gezisinin son gününde Sri Lanka’da Kolombo fahri başkonsolosu Bharathi Wijeratne’nin verdiği öğle yemeğine katıldı. Erdoğan, yemeğin verildiği Galadari Oteli’ne gelişinde yöresel kıyafetli gençlerin dansları eşliğinde karşılandı. Erdoğan, yemeğin verildiği salona geçmesinin ardından, bölgede yardım faaliyetinde bulunan sanatçı Sertab Erener ile bir süre sohbet etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle