GeriDünya 'Başbakan Haniye, meşru hedef olur'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  17
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Başbakan Haniye, meşru hedef olur'

'Başbakan Haniye, meşru hedef olur'

Şin Bet eski başkanı ve seçimlerden sonra savunma bakanı olması beklenen Avi Dichter: "HAMAS intihar saldırısına girişirse, Filistin Başbakanı Haniye meşru hedef olur. O teröristtir, ilk fırsatta tutuklayabiliriz de."

İSRAİL, bir süredir canlı bombalı terör eylemlerine ara veren HAMAS’ın yeniden saldırıya geçmesi halinde, başbakanlık görevine yakında başlayacak olan HAMAS lideri İsmail Haniye’nin suikast hedefi olacağına dair çok açık bir mesaj verdi.

İç güvenlik servisi Şin Bet’in eski başkanı ve iktidardaki Kadima Partisi’nin önde gelen üyelerinden Avi Dichter, Yedioth Ahronoth gazetesine açıklamasında "HAMAS saldırırsa, Haniye meşru hedef olur. Çünkü onun onayı olmadan HAMAS saldırı düzenlemez. Başbakan olmasından ötürü dokunulmazlığının bulunması için bir neden göremiyorum. Ayrıca İsrail ordusu kendisini bir kontrol noktasında gördüğü yerde tutuklayabilir ve terör eylemlerinden ötürü mahkemeye çıkarılır. Çünkü o bir teröristti ve terörist kalacak" dedi.

Haniye ise bu açıklamayı cevap vermeye değer bulmadığını belirterek, "Biz tehditlerden korkmayız" dedi. İsrail daha önce HAMAS’ın dini lideri Şeyh Ahmet Yasin’i füzeyle vurarak öldürmüştü.

Filistinli militanlara suikast operasyonlarının mimarı olan Dichter’in, 28 Mart’taki seçimlerde Kadima Partisi’nin iktidara gelmesi halinde savunma bakanı olması bekleniyor.

2000 yılında ikinci intifadanın başlamasının ardından 60 kadar intihar eylemi düzenleyen ve kuruluş yasası İsrail’in yok edilmesini öngören HAMAS, yaklaşık bir yıldır ateşkes uyguluyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle