GeriDünya Başbakan Erdoğan Obama ile görüştü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başbakan Erdoğan Obama ile görüştü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran'ın nükleer programıyla ilgili ABD Başkanı Barack Obama ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Erdoğan görüşmede, “Türkiye olarak, hem müttefiklerimizle, hem de bölgemizdeki barış ve istikrar ihtiyacı nedeniyle ulusal menfaatlerimize uygun bir çaba içerisindeyiz. Bölgemizde asla nükleer silah istemiyoruz. Yayınlanan deklarasyon karşılıklı güven ortamının geliştirilmesi açısından önemli bir adımdır. Türkiye bu anlaşmada verilen sözlerin tutulmasını yakından takip edecektir. Türkiye ve ABD temel stratejik, dost ve sizin deyiminizle 'model ortak' olarak birbirine güvenmeli ve destek olmalıdır” dedi. 

ABD Başkanı Barack Obama da Başbakan Erdoğan ve Brezilya Cumhurbaşkanı Lula'nın sorunun diplomatik yoldan çözümü için gösterdiği çabaları takdirle karşıladığını belirterek, İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'na göndereceği mektubu dikkatle takip edeceklerini vurguladı.

Obama, “5 yıldır sizinle gerçek dostluk içinde işbirliği yaptık. Şahsınızın hem ülkenizde, hem de uluslararası alanda gösterdiği liderliği memnuniyetle izliyorum. Sizin bu süreci diplomatik yoldan çözme isteğinizi de çok iyi anlıyorum. Bu süreç içinde sizinle ortak çalışmalara devam edeceğiz. Sorunun diplomasi ve varılan anlaşmalar çerçevesinde çözülmesini umut ediyoruz, aksi takdirde BM Güvenlik Konseyinin İran konusunda alacağı kararları uygulamaya kararlıyız” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle