Dünya Haberleri

DÜNYA

  Başbakan Erdoğan: Kısıtlamalar aynı anda kalkmalı

  Muharrem AYDIN-Mustafa KÜÇÜK/İSTANBUL
  22.01.2006 - 01:02 | Son Güncelleme:

  İstanbul’da bir araya gelen KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BM’yi adres olarak gösterdikleri Kıbrıs sorununun çözümü ile KKTC’nin geleceğine yönelik atılacak her türlü adımda "görüş birliği" içinde oldukları ve "ortak duruş" sergileyecekleri mesajını verdiler.

  Erdoğan ile Talat, dün Erdoğan’ın Dolmabahçe’deki çalışma ofisinde üç saat görüştü. Başbakan Erdoğan, "Milli Kıbrıs davamızı savunmak için KKTC makamları ile yakın işbirliği ve dayanışma içerisinde çalışmaya devam edeceğiz" dedi. Kıbrıs’ta her iki tarafa uygulanan kısıtlamaların tüm ilgili taraflarca aynı anda kaldırılmasına ilişkin, 30 Mayıs 2005’teki çağrıyı hatırlatan Erdoğan, bu konularda Talat’la birlikte ortak görüşe sahip olduklarını söyledi. Kıbrıs sorununun çözüm yerinin BM olduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle dedi:

  "Tüm taraflar, BM Genel Sekreteri’nin çabalarını desteklemek durumundadır. Türkiye, BM Genel Sekreteri’nin iyi niyet misyonu temelinde ve yerleşik BM çözüm çerçevesi ve parametreleri doğrultusunda, kapsamlı bir çözüm bulunmasından yanadır. BM Genel Sekreteri’nin kapsamlı çözüm planı da masadadır. Kimse, Güney Kıbrıs’ın AB üyeliğini, Rum tarafının uzlaşmaz tutumları karşısında sessiz kalınması için bir bahane olarak kullanmamalıdır. Aynı şekilde, Türkiye’nin AB’ye tam üyelik müzakere süreci de, benzer bahanelerle istismar edilemez."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı