GeriDünya Başbakan Davutoğlu İngiltere’de
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başbakan Davutoğlu İngiltere’de

Başbakan Ahmet Davutoğlu, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere İngiltere’nin başkenti Londra’ya geldi.

Yerel saatle 5:30’da Londra Heathrow havalimanına inen başbakanı Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdulrahman Bilgiç karşıladı.

Başbakan Davutoğlu İngiltere’ye eşi Sare Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay ile birlikte geldi.

Başbakanın 2 gün sürecek Londra ziyareti sırasında İngiltere Başbakanı David Cameron ile de bir araya geleceği ve özellikle Irak ve Suriye’deki son durumu masaya yatıracağı belirtildi. Davutoğlu ve Cameron’ın iki ülke arasındaki ilişkiler ve dünyanın karşı karşıya olduğu terör tehdidi ile ilgili görüşmelerde de bulunacağı iddia edildi.

IŞİD'İ KONUŞACAKLAR

Son olarak 9 Aralık’ta Türkiye’yi ziyaret eden David Cameron ve Başbakan Davutoğlu’nun Londra’da yapacakları görüşme sırasında özellikle IŞİD saflarında savaşmak için Suriye ve Irak’a giden militanlarla ilgili fikir alışverişinde bulunacağı tahmin ediliyor.

Cameron daha önce birçok kez Avrupalı cihatçıların Türkiye üzerinden Suriye ve Irak’a geçmesi ile ilgili duyduğu endişeleri belirtmiş ve cihatçı akışını durdurmak için Türk hükümeti ile birlikte çalışmak istediğini dile getirmişti.

Başbakan Cameron Türkiye ziyareti sırasında "Amaç insanların Türkiye üzerinden Suriye ya da Irak’a geçerek IŞİD için savaşmaya gitmesini engellemek, bu insanlar ülkelerine döndüğünde onlarla nasıl baş edeceğimizi belirlemek ve iki ülke arasındaki istihbarat paylaşımını olabilecek en üst seviyeye taşımak. Yani asıl amaç hem Türkiye’deki hem de İngiltere’deki insanların güvende olmasını sağlamak. Biz daha şimdiden çok güçlüyüz ve daha da güçlenmeliyiz” demişti.

Cameron sözlerine "Burada ortak bir düşmanla mücadele ediyoruz. Aramızdaki ortaklık bu anlamda zaten güçlü ama daha güçlü olacağını düşünüyorum. Uzun zamandır IŞİD'i ortadan kaldırmak ve bölgeye istikrar getirmek için stratejimiz var. Bence bu konuda aynı bakış açısına sahibiz. Irak ve Suriye'de ihtiyacımız olan bu. Yani ister Sünni, ister Şii, ister Kürt olsunlar bizim isteğimiz halkın tamamını temsil edecek bir yapı" diyerek devam etmişti.

Başbakan Davutoğlu iki gün sürecek Londra ziyareti sırasında İngiliz yetkililerle bir araya gelmenin yanı sıra Borsa İstanbul ve Türk İthalatçılar Birliği tarafından Londra Ritz Carlton Oteli’nde düzenlenecek olan İstanbul: Bölgesel Merkez, Küresel Aktör forumuna da katılacak.

Davutoğlu ayrıca Uluslararası Güvenlik konusundaki çalışmaları ile bilinen Wilton Park isimli İngiliz düşünce kuruluşunun düzenlediği bir etkinlikte de konuşma yapacak.

Başbakan Davutoğlu Londra ziyaretini tamamladıktan sonra Dünya Ekonomik Forumu’na katılmak üzere İsviçre’nin Davos kentine gidecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle