GeriDünya Başbakan-Cumhurbaşkanı kavgası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başbakan-Cumhurbaşkanı kavgası

Başbakan-Cumhurbaşkanı kavgası
refid:8932607 ilişkili resim dosyası

Başbakan'ın adamları, Cumhurbaşkanı'nın kürsüye çıkıp konuşmasını engelledi.

Başbakan'ın adamları parlamentoda eylem yaptı

Ukrayna'da Başbakan Yulya Timoşenko'ya yakın milletvekilleri, Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'nun parlamentoda yıllık konuşmasını yapmasını engelledi.

Bizim Ukrayna partisiyle birlikte çoğunluğu elinde bulunduran Timoşenko Blokunun milletvekilleri, Yuşçenko'nun kürsüye çıkmasına engel olurken, bir milletvekilinin Yuşçenko'yu engellemek için Parlamento Başkanının koltuğuna oturduğu bildirildi.

Olayın ardından basın toplantısı düzenleyen Yuşçenko, geçmişte böyle bir durumun hiç yaşanmadığını belirterek, erken genel seçimlere karşı çıktığını bir kez daha ifade etti.

Başbakan-Cumhurbaşkanı kavgası
Başbakan-Cumhurbaşkanı kavgası

Başbakan Timoşenko

 Cumhurbaşkanı Yuşçenko

Yuşçenko, "Erken seçimlerin bazı siyasi güçler için gündemi oluşturduğunu anlıyorum, ama ben buna kesinlikle hayır diyorum" dedi ve koalisyonun yeniden yapılanmasına da karşı çıkarak, hükümeti "popülizmle" suçladı.

Timoşenko ise gazetecilere yaptığı açıklamada, başta enflasyonla mücadelede olmak üzere hükümet çalışmalarının engellendiğini belirterek, "Biz sonuç almak için çalışıyoruz, erken seçimler için değil" dedi.

2004'teki demokrasi yanlısı Turuncu Devrim'de omuz omuza olan, ancak daha sonra rakip haline gelen Yuşçenko ile şimdiki başbakanı Timoşenko, seçimlerin üzerinden 7 ay geçmesine rağmen birlikte olmaya pek az tahammül gösteriyorlar.

Halk arasında daha popüler olan Timoşenko, tıpkı Viktor Yanukoviç önderliğindeki muhalefet gibi, başkanın yetkilerini kısıtlayan yeni düzenlemeleri parlamentoya sunma tehdidinde bulunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle