GeriDünya Barzani'den sınır ötesi operasyon tehdidi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  206
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Barzani'den sınır ötesi operasyon tehdidi

IRAK Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesut Barzani'nin siyasi ve askeri konularda danışmanlığını yapan Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin, denetimleri altındaki toprakların komşu ülkelere saldırılar için olmasına izin vermeyeceklerini belirtirken, Türkiye'nin olası sınır ötesi operasyonunun her şeyi içinden çıkılmaz hale getireceğini öne sürdü.

Alman DW Radyosu'nun sorularını yanıtlayan Hüseyin, bütün komşu ülkelerle ve Türkiye ile ortak çıkarlara dayanan iyi ilişkiler istediklerini anlatırken, “Biz Irak devletinin parçasıyız ve Irak Hükümeti de tüm komşularıyla iyi ilişkiler istiyor. Hiç bir grup ya da tarafın, Irak Kürdistanını komşularımıza karşı saldırmak içir bir üs olarak kullanmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Aynı zamanda ‘Kürdistan Bölge Başkanı' sıfatı bulunan Mesut Barzani'nin siyasi ve askeri konularda danışmanlığını yapan Başkanlık Divanı Başkanı olan Fuad Hüseyin PKK'lı teröristlerin Kuzey Irak'taki bölesel Kürt yönetiminin kontrolü dışındaki alanda, sınırın dağlık bölgelerinde bulunduğunu, bölgesel Kürt Hükümeti'nin PKK konusunda ‘sorunun değil, çözümün parçası olmak istediğini' bildirdi. Hüseyin, bunun Türkiye ile Irak Hükümeti ve Kürt yönetiminin masaya oturması ile sağlanabileceğini iddia ederken şöyle konuştu:

“Çözüm bulmanın yolu öncelikle sorunu tanımaktan geçiyor. İkincisi masaya oturup bunu tartışmak gerekiyor. Irak Kürdistan bölgesi, masaya oturmaya ve kendisiyle ilgili tüm sorunları ele almaya hazır. Tabi ki biz Irak devletinin bir parçasıyız. Irak devleti üzerinden bir diyalog olabilir. Ancak konu Irak Kürdistanı (Kuzey Irak) ile ilgili olduğu için masada bizim temsilcimizin olması daha doğru olur. Bilinmelidir ki Irak Kürdistanı, Irak Anayasası ile de tanınmıştır.”

Barzani'nin danışmanı Fuad Hüseyin, anlaşma üzerinde siyasi ve hukuksal değerlendirmelerinin sürdüğünü, bu konuda son kararı Irak Parlamentosu’nun vereceğini anlatırken şöyle konuştu:
“Doğruyu söylemek gerekirse eğer bu anlaşmanın Irak Kürdistanı halkının çıkarına aykırı olduğu sonucuna varırsak, tabii ki bunu reddedeceğiz. Ancak bu Irak halkının, Kürdistan halkının çıkarınaysa, o zaman bu anlaşmanın kabul edilmesi için oy kullanacağız. Bunun bölgenin, ülkemizin ve halkımızın çıkarına olduğunu görürsek olumlu oy kullanacağız. Ama değilse, o zaman durum farklı olur. Umut ediyoruz ki Türkiye konuşulduğu gibi böyle bir sınır ötesi operasyon yapmayacaklar. Irak Kürdistanı'na bir askeri operasyon herşeyi içinden çıkılmaz bir hale getirecektir.”

IRAK İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: “TÜRKİYE BİZDEN HABERSİZ OPERASYON YAPAMAZ”

Irak İçişleri Bakanlığı, “Türkiye’nin Irak hükümetinden habersiz Irak topraklarında PKK’ya karşı operasyon düzenleyemeyeceğini” savundu.

Irak İçişleri Bakanlığı Merkez Ulusal Komisyonu Başkanı Abdülkerim Halef el-Kinani, Irak’ın Sesi’ne yaptığı açıklamada “Türkiye’nin Irak hükümetinden habersiz Irak topraklarında PKK’ya karşı operasyon düzenleyemeyeceğini” söyledi.

Kinani, Türk ordusunun Irak topraklarına girmesi durumunda bunun "Irak’ın egemenliğine yapılmış olan bir tecavüz" olacağını da belirtti. Peyamner Haber Ajansı’na göre, Kinani şöyle konuştu:

“Türkiye ile Irak arasından imzalanan terör anlaşması güvenlikle ilgilidir. Bu anlaşma terörün ortadan kaldırılması, sınırların kontrol altına alınması, iki taraf arasında bilgi alış verişi sağlanması açısından her iki ülkeye hizmet ediyor. Anlaşmaya göre her iki ülkenin sınırlarında PKK’ya karşı kordinasyonu ve haberleşmeyi sağlayacak resmi bürolar açılacak.”

IRAK HÜKÜMET SÖZCÜSÜ: “OPERASYONA İZİN VERMEYİZ”

Irak Hükümet Sözcüsü Ali El Debbağ, Türkiye’nin olası sınır ötesi operasyonuna karşı çıkarak “Irak egemen bir ülke ve ihlal edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

KYB internet sitesine göre, Ali El Debbağ, Al Arabiya televizyonuna yaptığı açıklamada, Irak hükümetinin Türkiye’nin Irak topraklarına girmesine karşı çıkarak “Irak hükümetinin Türkiye’ye Kürt bölgesinin topraklarına girmesine izin veren herhangi bir anlaşmaya imza atmadığı”nı söyledi. El Debbağ şöyle konuştu:

“PKK unsurlarının sınır bölgelerindeki varlığının iki ülkenin çıkarlarına zarar verdiğinin bilincindeyiz ancak Irak egemen bir ülke ve ihlal edilmesine izin vermeyeceğiz.”

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle