GeriDünya Barzani'den PKK'ya gözdağı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  69
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Barzani'den PKK'ya gözdağı

Barzani'den PKK'ya gözdağı
refid:13321326 ilişkili resim dosyası

Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani, "Topraklarımızın komşu ülkelerin egemenliğine yönelik saldırı amaçlı kullanılmasına kesinlikle karşıyız" dedi.

Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani, komşu ülkelerle dostluğun ve kardeşliğin gelişmesi adına her türlü işbirliğine ve yardıma hazır olduklarını bildirirken “Topraklarımızın komşu ülkelerin egemenliğine yönelik saldırı amaçlı kullanılmasına da kesinlikle karşıyız" dedi.

“Kurdistan TV”nin haberine göre, Barzani, Kaladıze kentini ziyaret ederek kent yöneticileri ve ileri gelenleriyle görüştü. Burada konuşma yapan Kürt lider, Kürtler’in Irak’ta yapılacak seçimlere tek liste ile girmesi gerektiğini anlatırken, geçmişte savaş ve kavgalarla çözülmeye çalışılan sorunların bugün karşılıklı diyaloglarla çözüldüğünü söyledi. Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Barzani, konuşmasında isim vermeden komşu ülkelerle ilişkilere değinirken şöyle dedi:

'ABD KÜRDİSTAN BÖLGESİNİ DESTEKLİYOR'

“Komşu ülkelerle dostluğun ve kardeşliğin gelişmesi adına her türlü işbirliğine ve yardıma hazırız. Onlarla sorun yaşanmasını hiçbir şekilde arzulamıyoruz. Bunun yanında Kürdistan (Kuzey Irak’ı kast ediyor) topraklarının komşu ülkelerin egemenliğine yönelik saldırı amaçlı kullanılmasına da kesinlikle karşıyız. Uluslararası ilişkilerimizde önemli ilerleme kaydedilmiştir. Özellikle ABD ciddi biçimde Kürdistan Bölgesini desteklemeyi arzulamakta ve Kürdistan Bölgesinin Irak anayasasında belirtilen haklarını elde etmesi yönünde önemli bir destek sunmaktadır."

Barzani, Kuzey Irak’ın zengin  yeraltı ve yerüstü kaynaklarına sahip olduğunu, özellikle Avrupa Birliği’nin  bu kaynakları işletmesini çok arzuladıklarını söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle