GeriDünya Barzani'den 'Peşmerge güçlerini havadan destekleyin' talimatı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Barzani'den 'Peşmerge güçlerini havadan destekleyin' talimatı

Barzani'den 'Peşmerge güçlerini havadan destekleyin' talimatı
refid:26942298 ilişkili resim dosyası

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile mücadele eden Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) ordusuna Peşmerge güçlerine havadan desteklenmesi talimatı verdiği bildirildi.

Başbakanlık Sözcüsü Korgeneral Kasım Ata, devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, "Başbakan Maliki, IŞİD'e karşı savaşan Peşmerge güçlerinin, Irak ordusu hava kuvvetleri ve uçaklarıyla desteklenmesi talimatı verdi" ifadesini kullandı. Maliki'nin bu talimatı, IŞİD militanlarının Yezidi nüfusun yoğun olduğu Musul'un Sincar ilçesini ele geçirmesinin ardından vermesi dikkati çekti.

BARZANİ: PEŞMERGE KOMUTANLARINI SORGULAYACAĞIZ
Ayrıca IKBY Başkanı Mesud Barzani, Musul'un Sincar kasabasından çekilen Peşmerge komutanlarını sorgulayacaklarını söyledi. Barzani, Yezidilerin önde gelen din adamlarından biri olan Baba Şeyh'i başkanlık divanında kabul etti. Baba Şeyh, Sincarlı gençlerin Peşmerge güçleri ile birlikte Irak Şam- İslam Devleti (IŞİD) militanlarıyla savaşmaya hazır olduğunu söyledi. Şehy, bu konuda Barzani'nin silah desteğine ihtiyaçları olduğunu ifade etti. Sincar'da yaşayan Yezidilerin düştüğü durumdan üzüntü duyduğunu söyleyen Barzani, Sincar'ın kontrolünü IŞİD'e kaptıran tüm yetkilileri sorgulayacaklarını ifade etti. Barzani:" Yezidi kardeşlerimizin toprağı ve can güvenliğini canımız ve ruhumuzla koruruz, bunun için ne gerekirse yapacağız. Kısa bir sürede Sincar'ı IŞİD militanlarının elinden alacağız." dedi. Ayrıca Barzani terör örgütlerinin saldırıları karşısında yanlız kaldıklarını, terör ile mücadele için hiçbir ülkeden yardım almadıklarına dikkat çekti.

IŞİD'in Sincar'ı ele geçirmesinin ardından bölge halkının evlerini terk ederek Erbil ve Duhok'a kaçışı devam ediyor.

Barzaniden Peşmerge güçlerini havadan destekleyin talimatı


PEŞMERGE YENİDEN SALDIRIYA GEÇTİ
Öte yandan Peşmerge güçlerinin, Musul'un kuzeyindeki Rabia nahiyesini IŞİD'den geri aldığı bildirildi. Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre önceki gün yaşanan çatışmaların ardından Sincar ve Suriye sınırındaki Rabia'dan çekilmek zorunda kalan Peşmergeler, bugün diğer bölgelerden gelen takviye güçlerle karşı saldırıya geçti. Kürdistan Yurtseverler Birliği'ne bağlı Peşmergelerle, özel birlik Zerevani güçlerin de destek verdiği operasyona, IKBY İstihbarat Teşkilatı Başkanı Mesrur Barzani komutanlık etti.

Ağır silahlarla IŞİD'e saldıran Peşmergeler, şiddetli çatışmaların ardından Rabia nahiyesini yeniden kontrollerine aldı. Ayrıca nahiye çevresindeki Wana ve Tilkef yerleşim birimleri de ele geçirildi. Peşmerge güçleri, Yezidi nüfusun yoğun olduğu Sincar ilçesindeki IŞİD militanlarını püskürtmek için bölgeyi üç taraftan kuşatmaya aldı. Kürt silahlı gücüyle, ilçe merkezini elinde tutan örgüt militanları arasındaki şiddetli çatışmalar devam ediyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle