Dünya Haberleri

DÜNYA

  Barzani'den komşu ülke açıklaması

  İhsan DÖRTKARDEŞ/ (DHA)
  27.12.2009 - 13:59 | Son Güncelleme:

  KUZEY Irak'taki Bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani, komşu ülkelerle dostluğun ve kardeşliğin gelişmesi adına her türlü işbirliğine ve yardıma hazır olduklarını bildirirken, “Topraklarımızın komşu ülkelerin egemenliğine yönelik saldırı amaçlı kullanılmasına da kesinlikle karşıyız” dedi.

  ‘Kurdistan TV'nin haberine göre, Barzani, Kaladıze kentini ziyaret ederek kent yöneticileri ve ileri gelenleriyle görüştü. Burada konuşma yapan Kürt lider, Kürtler'in Irak'ta yapılacak seçimlere tek liste ile girmesi gerektiğini anlatırken, geçmişte savaş ve kavgalarla çözülmeye çalışılan sorunların bugün karşılıklı diyaloglarla çözüldüğünü söyledi. Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Barzani, konuşmasında isim vermeden komşu ülkelerle ilişkilere değinirken şöyle dedi:
  “Komşu ülkelerle dostluğun ve kardeşliğin gelişmesi adına her türlü işbirliğine ve yardıma hazırız. Onlarla sorun yaşanmasını hiçbir şekilde arzulamıyoruz. Bunun yanında Kürdistan (Kuzey Irak’ı kast ediyor) topraklarının komşu ülkelerin egemenliğine yönelik saldırı amaçlı kullanılmasına da kesinlikle karşıyız. Uluslararası ilişkilerimizde önemli ilerleme kaydedilmiştir. Özellikle ABD ciddi biçimde Kürdistan Bölgesini desteklemeyi arzulamakta ve Kürdistan Bölgesinin Irak anayasasında belirtilen haklarını elde etmesi yönünde önemli bir destek sunmaktadır.”

  Barzani, Kuzey Irak’ın zengin yeraltı ve yerüstü kaynaklarına sahip olduğunu, özellikle Avrupa Birliği'nin bu kaynakları işletmesini çok arzuladıklarını söyledi.

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı