GeriDünya Barzani'den Kerkük tehditi: Referandum yapılmazsa iç savaş çıkar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Barzani'den Kerkük tehditi: Referandum yapılmazsa iç savaş çıkar

Irak'ın kuzeyindeki yönetimin başkanı Mesut Barzani, Irak hükümetinin Kerkük'te referandumun yapılmasını sürüncemede bıraktığını öne sürerek, "bu sorun tamamıyla çözümlenmeli, aksi halde, bütün ihtimaller açıktır" dedi.

Amerikalıların finanse ettiği Alhurra televizyonuna konuşan Barzani, "ihtimaller" ile ilgili ifadelerine kısmen açıklık getirerek, "Anayasanın referandum öngören 140'ıncı maddesi uygulanmazsa, gerçek bir iç savaş başlayacak" dedi.
Barzani, "ancak hükümet, referandumu sürüncemede bırakıyor. Eğer bu sorun çözülmezse, belirttiğim gibi, bütün ihtimaller açıktır" diye konuştu.

"Irak hükümetinin Kerkük ve 140'ıncı madde politikasının" kendisini çok rahatsız ettiğini savunan Barzani, "kısa süre içerisinde Bağdat'a giderek konuyu hükümetle tartışacağını" söyledi.

"KÜRTLER KERKÜKTER ASLA VAZGEÇMEZ"

Barzani, Kerkük'te hukuki yollarla amaçlarına ulaşamamaları halinde, "başka yollara başvurma haklarının bulunduğunu" öne sürdü.

Barzani açıklamasında, "Kürtler Kerkük'ten asla vaz geçmezler, Kerkük'ü asla pazarlık konusu etmezler" dedi.

"Kerkük'ü geri almanın yöntemi olarak" anayasal ve hukuki yöntemleri benimsediklerini ifade eden Barzani, "Ama bu yöntemlerin uygulanması sürecinde umutsuzluğa düşersek, bu durumda, diğer yöntemlere başvurma hakkımız var" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle