GeriDünya Barzani Türkiye'ye geldi, IKPD'ye yakın kanal Türksat uydusunda yayına başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Barzani Türkiye'ye geldi, IKPD'ye yakın kanal Türksat uydusunda yayına başladı

Barzani Türkiye'ye geldi, IKPD'ye yakın kanal Türksat uydusunda yayına başladı
refid:25154877 ilişkili resim dosyası

Kuzey Irak’ta Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesut Barzani’nin lideri olduğu Irak Kürdistan Demokrat Partisi’ne (IKDP) yakınlığı ile tanınan Kürtçe ve Arapça yayın yapan Rudaw TV, Türksat uydusu üzerinden yayına başladı.

Danimarka’nın aldığı yasak kararı ile birlikte yayını durdurulan 'Nuçe TV' (Haber TV) ve 'Mezopotamya TV' doğrultusunda yayın yapan iki yeni kanal da, bir başka uydu üzerinden test yayınına başladı.

Kuzey Irak'ta Barzani yönetimine yakınlığı ile tanınan, Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine yönelik uydulardan yayın yapan Rudaw TV, geçen hafta Türksat 3A/2A uydusunda 12562 V 25000 frekansı ile yayına başladı.

Son dönemde PKK çizgisindeki yayın organlarının yayın politikasını sık eleştirdiği Rudaw TV’nin Barzani’nin hafta sonunda Türkiye’ye yaptığı ziyaretten hemen önce Türksat’ta yayına başlaması da dikkat çekti.

Öte yandan, PKK çizgisinde yayın yaptığı için Danimarka’da yayın ruhsatı iptal edilen 'Nuçe TV' ile 'Mezopatamya TV' ekranlarının karartılması ardından örgüte yakın yayın politikası izleyeceği belirtilen iki yeni kanal Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya yönelik yayın yapan Hotbird uydusunda test yayınlarına başladı.

Kapatılan Mezopotamya TV’nin yerine ‘Med Müzik’, ‘Nuçe TV’ yerine ise ‘Med Nuce’ kanalları test yayınlarına başladı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle