GeriDünya Barzani Türkiye'ye 'akıl' verdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Barzani Türkiye'ye 'akıl' verdi

KUZEY Irak’taki bölgesel Kürt yönetiminin Başbakanı Neçirvan Barzani, Arap haber kanalı El Cezire’nin sorularını yanıtlarken Türkiye’nin olası sınır ötesi operasyonunun sonuç vermeyeceğini, tek çözüm yolunun siyasi seçenek olduğunu öne sürdü. Başbakan Barzani, Ankara ile dostluk kurmak istediklerini söyledi.

Başbakan Barzani, PKK’ya destek vermediklerini savunurken, bu örgütün Türkiye’nin iç sorunu olduğunu savundu. Sorunun çözümü için üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını söyleyen Barzani, olası sınır ötesi operasyonun yapılması halinde sorunların daha da içinden çıkılmaz hale geleceğini iddia etti. Başbakan Barzani, PKK sorunun askeri yöntemlerle değil, siyasi yolla çözülebileceğini belirtti. Geçmişte PKK’ye yönelik bir çok askeri operasyon düzenlenmesine rağmen bu sorunun ortadan kalkmadığını anlatan Başbakan şunları söyledi:

“PKK sayı olarak az olmasına karşılık çok geniş ve sarp bir araziye yerleşmiş durumda. Sadece Kürdistan bölgesinde (Kuzey Irak' kastediyor) değil, Türkiye'de de PKK üyeleri bulunmakta. Daha önce bu örgüte karşı defalarca askeri operasyonlar düzenlendi. Bu operasyonların hiç biri istenilen sonucu sağlayamadı. Geçmiş tecrübelere bakarak biz şunu söylüyoruz; bu sorun hiçbir şekilde askeri yöntemlerle çözülmez. Tek çözüm yolu siyasi seçenektir. PKK’ya hiçbir şekilde lojistik destekte bulunmadıkları, bu tür haberler tamamen asılsızdır.”

ŞİİLER: TÜRKİYE’NİN OLASI OPERASYONUNA KARŞIYIZ

Mukteda Sadr yanlısı Şii Bloğu üyesi parlamenterlerden oluşan bir heyet, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin lideri olduğu Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB) yetkilileriyle yaptığı görüşmede, Kerkük sorununun çözümüne katkıda bulunmak istediklerini ve Kerkük referandumunun da zamanında uygulanması gerektiğini bildirdi. Türkiye’nin Kuzey Irak’a yönelik olası operasyonuna da karşı olduklarını da açıklayan Sadr heyeti, "Bu konudaki tavrımız nettir. Hiçbir komşu ülkenin lrak ve Kürdistan’ın içişlerine karışmasını kabul etmeyiz" dedi.
KYB’nin internet sitesi Pukmedia’nın haberine göre, Beha Ereci başkanlığındaki Sadr grubu heyeti, bugün Merkezi Süleymaniye’de bulunan KYB Polit bürosunu ziyaret ederek yöneticilerle görüştü.

Türkiye’nin Kuzey Irak’a yönelik olası sınır ötesi operasyonuna ilişkin de Sadr grubu heyeti başkanı Ereci, “Türkiye’nin bölgeye yönelik bir operasyon düzenlemesine karşıyız. Çünkü Kürdistan lrak’ın bir parçasıdır. Bu konudaki tavrımız nettir. Hiçbir komşu ülkenin lrak ve Kürdistan’ın içişlerine karışmasını kabul etmeyiz” dedi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle