Dünya Haberleri

DÜNYA

  Barzani: Türk topçusunun ateşini kınıyoruz

  İhsan DÖRTKARDEŞ, (DHA)
  10.08.2006 - 11:59 | Son Güncelleme:

  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak sınırına 1 ayda 4 kez top ateşi açtığını öne süren Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri ve ’Kürdistan Bölge Başkanı’ Mesud Barzani, her türlü sınır ihlalini kınadıklarını söyledi.

  Barzani, Kuzey Irak’ta su ve elektrik gibi konularda yaşanan sıkıntılar karşısında, protesto gösterilerinin artması üzerine Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’ye bağlı Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB) yöneticileri ile Selahaddin kentinde olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi.

  Toplantı sonunda soruları yanıtlayan Barzani, 3 gün önce Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Amediye ilçesi Kanimasi beldesine bağlı Beduhe Köyü’ne, bu ay içinde 4’üncü kez top ateşi açtığı yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

  "Ne Kürdistan Bölge Hükümeti, ne de lrak Hükümeti, bu bombardımanlar karşısında sessiz kalmamıştır. Bombardımanlara karşı tavır belirledik. Biz bunu kınadık. Şimdiye kadar öyle tehlikeli ciddi bir şey olmadı. Fakat, her türlü sınır ihlali ve müdahaleyi elbette ki kınıyoruz."

  Toplantıda ise Kuzey Irak’a dışarıdan getirilen akaryakıt ve Bağdat’tan verilen elektriğin adil ve eşit dağıtımı konusunda durulurken, rafinerilerin terörist saldırılarına karşı daha sıkı korunması benimsendi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı