GeriDünya 'Barzani, PKK'ya silah veriyor'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  20
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Barzani, PKK'ya silah veriyor'

'Barzani, PKK'ya silah veriyor'
refid:6912942 ilişkili resim dosyası

ABD'nin Irak savaşındaki seçenekleri Temsilciler Meclisi'nin Dışişleri Komitesi'nde tartışılırken, Amerikalı Irak uzmanı Michael Rubin, Iraklı Kürt lider Mesud Barzani'nin, PKK'lı teröristlere sığınak ve silah sağladığını belirterek, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Kongresi'nin, Barzani'den PKK'li teröristleri kovmasını talep etmesini istedi.

American Enterprise Institute (Amerikan Girişim Enstitüsü) adlı düşünce kuruluşunun uzmanı Rubin, komite oturumundaki konuşmasında, "Ankara ile aramızda ne görüş farklılıkları olursa olsun ABD, bu kadar önemli bir NATO müttefikine karşı yöneltilen teröre göz yummamalı ve bu terörü destekleyenleri korumamalı" dedi.
Michael Rubin, terör örgütü PKK'nın Kuzey Irak'taki varlığı problemi çözülmeden önce ABD'nin Irak'taki kuvvetlerinin bir bölümünü bu bölgeye konuşlandırmasının, Türkiye'nin "NATO'dan çekilme" ihtimali dahil çok büyük tepkisine yol açacağını kaydederek, "Kısa vadede Kongre ve ABD DışişleriBakanlığı, Barzani'den, PKK teröristlerini kovmasını, Irak sınırları dışına ilgisinin bulunmadığını açıklamasını ve kuzey Irak'tan Türkiye'ye silah kaçakçılığını durdurmasını talep etmeli" diye konuştu.

Rubin, Kürt liderliğinin, ABD dostu gibi davranırken aynı zamanda ABD'ye karşı düşmanca propaganda yapan Ez Zavra televizyonunun yayınına izin verdiğini ve Barzani'nin, İran Devrim Muhafızları'nın bölgedeki varlığını artırmasına müsaade ettiğini söyledi.

Oturumda konuşan Dış İlişkiler Konseyi kuruluşunun Irak uzmanı Steven Simon da "Iraklı Kürtler için uzlaşma, Kürtlerin özerkliğinin tanınması ve Kürtlerin potansiyel toprak kazanımlarına karşı açık olunması anlamına geliyor" ifadesini kullandı.

Oturumu yöneten Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nin Demokrat başkanı milletvekili Tom Lantos da bazı Cumhuriyetçi liderlerin Başkan George Bush'un Irak politikasından uzaklaşmakta olmasını övgüyle karşıladığını söyledi.

"ABD SİLAHLARI PKK'NIN ELİNE GEÇMİŞTİR"

Bu arada ABD’nin Türkiye eski Büyükelçisi Mark Parris de Türkiye’nin olası sınır ötesi operasyonununun tek başına sonuç vermeyeceğini, bunun yanı sıra siyasi, diplomatik yönleri bulunduğunu belirtirken, “Sınır ötesinde bir operasyon düzenlediğiniz zaman beklenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir” dedi. Parris, Türkiye-ABD-Irak arasında PKK ile mücadele konusunda oluşturulan işbirliğinin önemli olduğunu ve açıklayamayacağı gelişmeler elde edildiğini anlatırken, PKK sorununun sadece silahla çözülemeyeceğini söyledi. Halen Brookings Enstitüsü’nde ‘Türkiye 2007’ başlıklı projeyi yöneten Amerika’nın eski Ankara Büyükelçisi Mark Parris, Amerika’nın Sesi Televizyonu’nun sorularını yanıtladı. Parris, ABD silahlarının PKK’nın eline geçtiğinin hatırlatılması üzerine, “Bu doğru olmasa şaşardım. Irak’a çok fazla silah sevk ettik. Sınırlar iyi korunmuyor, ülke içinde silahların kaydırılması zor değil. ABD bundan çok zarar gördü. Silahların PKK'nın eline geçmesine ABD’nin göz yumduğunu kesinlikle kabul etmem. Teröristlerin eline bizim silahlarımızın geçmesi hiçbir çıkarımıza hizmet etmez. PKK, Türkiye için sorun oluşturuyor, bu da ABD açısından Irak’taki durumu zorlaştırıyor" dedi.

Mark Parris'in açıklamalarının tamamı için tıklayın
 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle