GeriDünya ‘Barzani’nin kızıyla aşk’ı yazdı, işkenceyle öldürüldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Barzani’nin kızıyla aşk’ı yazdı, işkenceyle öldürüldü

‘Barzani’nin kızıyla aşk’ı yazdı, işkenceyle öldürüldü
refid:14659287 ilişkili resim dosyası

Kuzey Irak’ta serbest gazetecilik yapan ve internette yazılar yazan 23 yaşındaki üniversite öğrencisi Zerdüşt Osman, “Barzani’nin kızıyla aşk yaşıyoruz” diyerek, Barzani’ye damat gitse yoksulluktan nasıl kurtulabileceğini mizahi bir dille kaleme aldı.

Osman, birkaç gün önce ölü bulundu. Ailesi, olaydan peşmerge ve bölge yönetimini suçluyor. Geçtiğimiz Kasım ayında “sakıncalı” yazıyı kaleme alan Osman’ın, Kuzey Irak yönetimi ve IKDP lideri Mesud Barzani’nin kızı hakkında, bölgede tabu sayılan konuları deştiği ifade ediliyor. Görgü tanıklarına göre Osman, salı sabahı Selahaddin kentindeki üniversitenin ana girişinin önünden, zorla beyaz bir minibüse bindirilerek kaçırıldı. Osman’ın cesedi ertesi gün, Selahaddin’e 80 kilometre mesafedeki Erbil kentinde bulunan, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani liderliğindeki Irak Yurtseverler Birliği Partisi’nin ofisi önünde yol kenarına atılmış olarak bulundu. Osman’a işkence edildikten sonra, kafasına iki kurşun sıkıldığı belirtiliyor.
Osman’ın ailesi ve yakın çevresi, olaydan peşmergeyi ve bölge yönetimini sorumlu tutuyor. Osman’ın kaçırıldığı üniversitenin ana girişi önünde güvenlik önlemi olarak her zaman 6-7 peşmergenin beklediğini öne süren ailesi, “İstenilseydi, Osman’ı kaçıramazlardı” dedi. 75 Kürt gazeteci, editör ve aydın imzaladıkları bir bildiriyle olayı kınadı.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle